مقام پنتاگون نیروهای روسیه بیش از ۸۰۰ موشک به سمت اوکراین پرتاب


تهران – ایرنا – یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه به خبرنگاران گفت، نیروهای روسیه از آغاز حمله خود به اوکراین بیش از ۸۰۰ موشک از “انواع مختلف” به سمت این کشور پرتاب کرده‌اند.


به گزارش روز جمعه ایرنا از “سی ان ان”، این مقام افزود: حدود نیمی از این موشک‌ها از مناطقی در داخل اوکراین و نیمی دیگر از روسیه و بلاروس شلیک شده است. 


به گزارش ایرنا، این مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد، نیروهای روسیه در روز گذشته توانسته‌اند در نزدیکی فرودگاه هوستومل حدود ۵ کیلومتر به سمت کی‌یف پایتخت اوکراین پیشروی کنند. 


این مقام پنتاگون که نامش بیان نشده است افزود، نیروهای روسیه همچنان پیشروی خود را در دو خط موازی خارج از کی‌یف ادامه می‌دهند و نزدیک‌ترین خط به ۴۰ کیلومتری شرق کی‌یف رسیده است. 


وی افزود: واشنگتن شاهد افزایش استفاده از سلاح‌های دوربرد، مانند گلوله‌باران و شلیک موشک از جنگنده‌ها و خودروهای پرتاب موشک از سوی نیروهای روسیه در اوکراین بوده است. 


به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد، کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد. 


پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند. 


همزمان با ادامه جنگ در اوکراین، واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه در حال افزایش است.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40