فراخوان توزیع اعتبارات کمک به نهادهای دینی و فرهنگی در فارس


ایسنا/فارس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از اعلام فراخوان توزیع اعتبارات متمرکز کمک به نهادهای دینی و فرهنگی در استان خبر داد.


حمیدرضا قانعی سه‌شنیه ۲۷ دیماه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که همه اشخاص حقوقی غیردولتی در صورتیکه شرایط عمومی تاسیس موسسات از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را دارا باشند و دارای شناسه ملی و اهلیت و صلاحیت هستند. می‌توانند از طریق سامانه  https://farhangi-fars.com طرح‌های فرهنگی خود را ثبت کنند و در صورتیکه این طرح در کمیته استانی به تصویب برسد، مورد حمایت قرار خواهند گرفت.


او به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حلقه‌های میانی در به سرانجام رساندن ماموریت‌های انقلاب تاکید و سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به تبع آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از مجموعه‌ها و موسسات غیردولتی دانست.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همچنین خاطرنشان کرد: طبق مصوبه کمیته استانی توزیع اعتبارات جدول ۱۷ طرح‌ها و برنامه‌هایی که در موضوعات مرتبط با پیاده سازی برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس توسط موسسات و مجموعههای دارای شرایط ارسال می‌گردند در اولویت حمایت خواهند بود و این مسئله قطعا به پر رنگ شدن نقش مردم و مجموعه‌های مردمی در پیاده سازی نقشه مهندسی فرهنگی استان کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین حمایت از طرح‌های با موضوعات زیر در دستور کار کمیته استانی خواهد بود.


قانعی خاطرنشان کرد: همچنین طرح‌های مرتبط با رویدادهای تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار وشهادت، فعالیت‌های فرهنگی و هنری کانون های فرهنگی و هنری مساجد ، برنامه‌های تبلیغی و فرهنگی مسئله صیانت از جمعیت و فرزندآوری ، برگزاری جشنواره‌های شعر آیینی و ملی ، برنامه‌های مرتبط با بزرگداشت مفاخر دینی ، علمی ، فرهنگی و هنری استان ، حمایت از تولید فیلم کوتاه و محتواهای تقویت کننده روحیه امید و خودباوری ، برنامه‌های مرتبط با بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی ، برنامه‌های تبلیغی و ترویجی قرآن و احکام دین ، تولید محتوای آگاهی بخش در زمینه استفاده از فضای مجازی و بیان ظرفیت‌ها و آسیب‌های آن ، فعالیت‌ها و رویدادهای مقوم جهاد تبیین ، برنامه‌های تبلیغی و ترویجی در راستای تحکیم نهاد خانواده ، حمایت از فعالیت‌های فرهنگی گروه‌های جهادی ، فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی کتاب و کتابخوانی ، فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری ویژه مخاطبین دانش آموزی ، حمایت از فعالیت های ایجابی مروج حیا و عفاف ، برنامه‌های فرهنگی و هنری در راستای گرامیداشت حضرت شاهچراغ و شهدای این حرم مطهر و همه برنامه‌های فرهنگی و هنری که ذیل سند نقشه مهندسی فرهنگی استان تعریف شده است و مجموعه‌های مردمی امکان اجرا و پیاده سازی آن را دارند در این حوزه قرار دارند.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از همه موسسات و مجموعه‌های دارای شرایط ذکر شده برای همراهی و همکاری در پیشبرد این طرح دعوت و درخواست کرد که صاحبان ایده‌های فرهنگی و هنری – مرتبط با اولویت‌های ذکر شده- حتما طرح‌های خود را صرفا از طریق سامانه و با ساختار تعریف شده در فرم نمونه ارسال کنند.


او همچنین اشاره کرد که حمایت از طرح‌ها و برنامه‌های ارسالی توسط موسسات و مجموعه‌های ذی صلاح در شهرستان‌های استان در اولویت خواهد بود و درخواست کرد که موسسات و مجموعه‌ها در هنگام ارسال طرح ، به توانمندی و مزیت هنری و فرهنگی منطقه و جغرافیای ارائه خدمات خود دقت کنند و پرداختن به ظرفیت‌ها و بوم فرهنگی مناطق را فراموش نکنند.


به گفته قانعی، طرح‌های ارسالی در کمیته‌ای تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تصویب مورد حمایت قرار می‌گیرند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا