صدور گواهینامه های حرفه ای بازار پول در دستور کار بانک مرکزی


تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی، توسعه تخصص‌گرایی در بازار پول را از اهداف مهم بانک مرکزی دانست و گفت: دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار پول برای عضویت در کمیته‌های تخصصی شبکه بانکی از انجام مصاحبه‌های تخصصی معاف می‌شوند. 


به گزارش ایرنا از بانک مرکزی،‌ «علی صالح‌آبادی» در مراسم اعطای نخستین گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار پول، با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای توسعه تخصص‌گرایی فعالان بازار پول از سال گذشته برنامه‌های مشخصی را در دستور کار قرار داده است، افزود: توسعه آموزش‌های تخصصی پولی و بانکی توسط موسسه آموزش عالی بانکداری و برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای و اعطای گواهینامه به پذیرفته شدگان، دو اقدام مهم بانک مرکزی در این راستا بوده است.


وی ادامه‌داد: دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه‌های پولی و بانکی اعم از مدیریت ریسک، اعتبارات،‌ بانکداری اسلامی و غیره توسط موسسه آموزش عالی بانکداری برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و علاوه بر آن آزمون‌های گواهینامه حرفه‌ای نیز توسط بانک مرکزی برگزار و گواهینامه‌ها به پذیرفته شدگان در آزمون‌ها اعطا می‌شود.


صالح‌آبادی تاکید کرد: دارندگان این گواهینامه‌ها از شرکت در مصاحبه‌های اختصاصی برای عضویت در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی اعم از تطبیق،‌ ریسک،‌ حسابرسی داخلی و غیره معاف هستند.


وی اضافه‌کرد: نخستین دوره از آزمون‌های مذکور در حوزه مدیریت ریسک برگزار شد و آزمون «گواهینامه حرفه‌ای بانکداری اسلامی» نیز طی روزهای آینده برگزار می شود. همچنین آزمون مربوط به سایر گواهینامه‌های حرفه‌ای با ترتیب «گواهینامه اصول بانکداری ۱»، «گواهینامه اصول بانکداری ۲»، «گواهینامه حسابرسی داخلی مؤسسات اعتباری» و «گواهینامه مدیریت فن‌آوری اطلاعات مؤسسات اعتباری» به‌طور ماهانه برگزار خواهد شد.


رییس کل بانک مرکزی بیان‌داشت: افرادی که فکر می‌کنند شرایط لازم برای عضویت در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را دارا هستند، می‌توانند در این آزمون‌ها شرکت کنند و با دریافت گواهینامه حرفه‌ای جزو کاندیداهای عضویت در این کمیته‌ها خواهند بود.


وی افزود: بانک مرکزی اسامی پذیرفته شدگان را به همه بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام می‌کند و آنها می‌توانند از این افراد بدون شرکت در مصاحبه‌های تخصصی در کمیته‌های خود استفاده کنند.


صالح آبادی گفت: البته شرکت در مصاحبه‌های تخصصی برای کسانی که فاقد گواهینامه حرفه‌ای هستند ضروری است.


وی ادامه‌داد: در گذشته محدودیت‌هایی برای عضویت در کمیته‌های تخصصی وجود داشت اما با این اقدام پیش بینی می شود که طیف  وسیعی از افراد با شرکت در آزمون ها و دریافت گواهینامه حرفه ای امکان حضور در کمیته‌های تخصصی و حلقه‌های مدیریتی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی را داشته باشند و به مرور و با توسعه این فرآیند در نظام پولی همانند بازار سرمایه شاهد توسعه دانشی و تخصص گرایی خواهیم بود.


صالح‌آبادی با تاکید بر اینکه برگزاری نخستین دوره از آزمون‌های صلاحیت حرفه‌ای طلیعه روشنی برای توسعه تخصص گرایی و فعالیت‌های دانشی در نظام پولی است، تاکید کرد: بنابراین همانند تجربه موفق بازار سرمایه، در بازار پول نیز افرادی که صلاحیت علمی و تخصصی لازم را دارند با شرکت در آزمون‌ها و دریافت گواهینامه حرفه ای می توانند وارد چرخه مدیریتی شوند و به مرور و با برگزاری تعداد بیشتر آزمون ها و افزایش دارندگان گواهینامه‌های حرفه‌ای  شاهد تحول بیشتر در نظام بانکی کشور خواهیم بود.


رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در آینده آزمون‌های تخصی برای حضور در بخش‌های تخصصی سایر نهادهای پولی تحت نظارت بانک مرکزی اعم از صرافی‌ها، لیزینگ‌ها و غیره نیز برگزار خواهد شد، خاطرنشان‌کرد: بانک مرکزی در توسعه این روند جدی است و امیدواریم بانک ها و موسسه‌های اعتباری غیربانکی هم از پذیرفته شدگان این آزمون ها استفاده کنند هرچند اکنون الزامی به آن ندارند.


اولین دوره آزمون گواهینامه مدیریت ریسک مؤسسات اعتباری در راستای بررسی صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان تصدی سمت‌های مدیریتی در بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی روز دوشنبه ۲۳ خردادماه برگزار شد.


در این آزمون نزدیک به ۱۰۰ نفر از دواطلبان نظام بانکی و آزاد برای اخذ گواهینامه مدیریت ریسک موسسه‌های اعتباری شرکت کردند و ۳۱ نفر موفق به دریافت گواهینامه شدند.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40