رییس جمهور هیچ دستگاهی حق ندارد نسبت به تولیدات فناورانه بی توجه


مشهد- ایرنا- رییس جمهور گفت: هیچ دستگاه اداری در کشور حق ندارد نسبت به تولیدات فناورانه داخلی بی توجه باشد و اگر تولیدات فناورانه در کشور موجود باشد نباید به سراغ واردات رفت.


به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه شب در جلسه شورای اداری خراسان رضوی افزود: نیاز جدی ایران اسلامی تولید، اشتغال آفرینی و دانش بنیانی است.
وی اضافه کرد: کار تولیدی باید با قوت دنبال شود، شعار مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۱ چراغ راهی برای توسعه کشور است و باید مورد تاکید باشد.


رییس جمهور گفت: همه باید دقت کنند که اگر تولید فناورانه داخلی موجود است اولویت با استفاده از این تولیدات باشد و اگر نبود سراغ تولید خارجی بروند.


رئیسی تاکید کرد: همه دستگاهها و سازمانها باید توجه کنند که شرکتهای دانش بنیان نباید دنبال سازمانها بچرخند بلکه سازمانها باید دنبال آنها باشند که کجا هستند و کجا تولید قابل عرضه دارند و همه حمایتهای لازم را از آنها انجام دهند.


وی ادامه داد: باید با همکاری همه مدیران و شرکتهای دانش بنیان، جلو مافیای واردات بی رویه را بگیریم مثلا یک دارو در یکی از شرکتهای آستان قدس رضوی تولید شد و وقتی به بازار آمد عده ای مشابه این دارو را برای مصرف سه سال کشور وارد کردند تا این دارو میدان پیدا نکند، نباید این گونه باشد.


او اضافه کرد: همه باید کمک کنند تا کار دانش بنیان در همه صنایع شکل بگیرد. باید کارها کیفیت هم پیدا کند. کار تولیدی باید در همه بخشها با قدرت و قوت انجام شود و در زمینه ارزش افزوده هم همین گونه باید باشد مثلا در پالایشگاه سرخس، گوگرد با یک کار دانش بنیان به کود گوگرد تبدیل و ارزش افزوده پیدا کرده است.


مردم مهمترین مولفه قدرت در کشور هستند
رییس جمهور گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بزرگترین نعمت برای این کشور است و مردم سالاری دینی تضمین کننده جمهوریت نظام و اسلامیت آن است.


رئیسی افزود: باید بر امید مردم روز به روز افزوده شود چون مردم مهمترین مولفه قدرت در کشور هستند و نقش فعل و ترک فعل هر شخص و مدیری برای امیدآفرینی به مردم مهم است.
وی ادامه داد: در انجام کارها و مسوولیت‌ها اعتبارات، برنامه و تجهیزات موثر است اما بالاترین نقش در انجام کارها و تحول اداری مربوط به مدیریت است و مدیریت به معنای هموار کردن راه‌هاست و هیچ بهانه‌ای برای عدم انجام کار قابل قبول نیست.
وی اضافه کرد: بیشترین تحریم و محدودیت‌های جمهوری اسلامی ایران مربوط به صنایع نظامی بوده است و بیشترین پیشرفت در کشور نیز مربوط به حوزه هسته‌ای و نظامی است زیرا به رغم وجود تحریم، انگیزه و مدیریت در این بخشها عالی بوده است.


رییس جمهور گفت: بخش خصوصی باید میدان پیدا کند و هر جا مشارکت مردم بوده موفق بوده ایم و دولت به صورت طبیعی نمی‌تواند همه ظرفیتها را پوشش بدهد.


رئیسی با بیان این که نیازمند همت جدی مدیران هستیم تا اتفاقات خوبی در کشور بیفتد افزود: حجم تجارت خارجی و ترانزیت کالا با کشورهای اطراف باید مورد نظر باشد. در سالی که گذشت ۶۸ درصد رشد ترانزیت داشتیم اما سفرهایی که داریم دولتهای منطقه رغبت دارند با ایران وارد کار و مبادله شوند و از صادرات ایران استقبال می‌کنند.


وی ادامه داد: ارتباط با کشورهای همجوار همت و کار جهادی می خواهد و استانداران استانهایی که با کشورهای همجوار هم مرز هستند با اطلاع و همکاری وزارت خارجه حق ارتباط دارند و مرزها برای ما فرصت است نه تهدید.


موضوع زیارت برای دولت دارای اولویت و اهمیت است 


رییس جمهور گفت: برای دولت، موضوع زیارت دارای اولویت و اهمیت است و در خراسان رضوی و مشهد برای زائران داخلی و خارجی برنامه ریزی خاصی می‌طلبد و باید برای زائران زیارت دلنشین همراه با آرامش را مهیا کنیم  و در این راه باید همه دستگاهها دست به دست هم بدهند.


رئیسی افزود: در خصوص اصلاح بافت پیرامونی حرم هم که محل حضور دلدادگان امام رضا(ع) است با همکاری و مشارکت مردم باید حرکت کرد و اختیارات لازم هم در این زمینه تفویض شده است.


مشهد شهری ملی است


رییس جمهور در خصوص ارتباط با افغانستان و لایحه منطقه آزاد دوغارون نیز گفت: در منطقه و مرز دوغارون ظرفیت زیادی وجود دارد، در سرخس هم ظرفیتهای خوبی وجود دارد که باید احیا شود و مسوولان باید همت کنند و کار امروز را به فردا نیندازند و کارها سریع به سامان برسد.


رئیسی افزود: ظرفیت کشور، منطقه و خراسان رضوی به حدی است که تمام مسائل قابل انجام است، مشهد شهری ملی است و تمام مسیرهای منتهی به مشهد باید ملی دیده شوند و باید برای آرامش همه مردم فکر شود.


تشکیل سازمان امور مهاجران در وزارت کشور


رییس جمهور گفت: مهاجران افغان در کشور ما مهمان هستند و سالهاست که در اقصی نقاط کشور حضور دارند و با مسائل مختلفی نظیر تحصیل و اشتغال مواجه هستند و اداره اتباع برای ساماندهی اتباع افغانستانی کافی نیست و نیاز به ساز و کار جدیدی بود لذا سازمان امور مهاجران به سرعت در وزارت کشور فعال می‌شود. 


رئیسی افزود: ایرانیان خارج از کشور نیز مساله مهم ما هستند اما شورای عالی ایرانیان ساز و کار خود را در این خصوص دنبال می‌کند.


وی ادامه داد: در خراسان رضوی باید توجه ویژه به ضرورتهای امسال وجود داشته باشد که این ضرورتها در بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است.


ضرورت تحقق رشد اقتصادی هشت درصدی


رییس جمهور گفت: باید رشد اقتصادی هشت درصدی محقق شود که این مهم در بودجه پیش بینی شده است و این رشد فقط در مرکز اتفاق نمی‌افتد بلکه برای استانداران و مدیران استانی هم در تحقق آن نقش قائل شده‌ایم.


رئیسی افزود: ارزش پول ملی باید افزایش یابد، با افزایش حقوق نتیجه ای حاصل نمی‌شود بلکه دریافتی افراد باید متناسب با تورم باشد.


وی تصریح کرد: رشد اقتصادی باید محقق شود تا ارزش پول ملی و قدرت خرید افزایش یابد، ارزش ۴۵ هزار تومان یارانه دیروز امروز به هفت تومان رسیده است و اگر ارزش پول ملی بالا نرود هر چه حقوق را افزایش دهیم در عمل نتیجه نخواهد داشت.


رییس جمهور گفت: تولید، دانش‌آفرینی و اشتغال می‌تواند گره کشور را حل کند و باید به دنبال رشد اقتصادی بود و امیدواریم در سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی در کشور محقق شود.


رئیسی افزود: رشد فرهنگی نیز مهم است و زیارت، کلاس بزرگ انسان سازی است و امروز کار فرهنگی بسیار اهمیت دارد و دانشگاه ها و حوزه های علمیه مشهد می‌توانند این شهر را به جایگاه بی‌بدیلی برسانند.


دولت امیدآفرین


رئیس جمهور گفت: دولت باید تحرک و امیدآفرینی خود را حفظ و افزایش دهد که با فعالیت و تلاش این مهم محقق می‌شود.


رئیسی افزود: امروز در این دولت مردم انتظار کوچکترین فساد، رشوه و پارتی بازی را ندارند و انتظار مردم دولت قانونمند، فساد ستیز و مردمی است و وقتی همه بدنه اداری دولت این حس را پذیرا باشند، فسادستیزی محقق می‌شود.


وی در خصوص حضور در شورای عالی زیارت نیز گفت: در شورای عالی زیارت سعی می‌کنم حضور داشته باشم و مشکلات خراسان رضوی را دنبال کنم.


ضرورت بازنگری در برنامه ریزیها و تحول در زندگی
رییس جمهور گفت: در سال جدید آنچه برای همه آحاد ملت و به خصوص مسوولان در بخش های مختلف ضرورت دارد، بازنگری در برنامه ریزی‌ها و تحول در زندگی برای تبدیل به احسن حال در زندگی شخصی و اجتماعی است.
رئیسی افزود: باید رویکرد تحولی وجود داشته باشد، تحول شناختی مهم است، باید با شناسایی فرصتها و با برنامه‌ریزی، تحول را ایجاد کرد که عزم و اراده جدید نیز باید ورود داشته باشد همچنین شناخت فرایندها و تحول فرایندها نیز ضروری است با فرایندهای فعلی تحول محقق نمی‌شود.


رییس جمهور و تعدادی از اعضای هیات دولت روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در نخستین سفر استانی خود در سال جدید وارد استان خراسان رضوی شدند.
سفر استانی رییس جمهور و هیات دولت در خراسان رضوی امروز پنجشنبه نیز ادامه داشت.


رییس جمهور را در این سفر وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی و نیز معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همراهی می کنند.


آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از این به ۱۷ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان، گلستان و مازندران سفر کرده است.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40