بازتاب سخنان لاوروف درمورد تضمین کتبی آمریکا به روسیه در رسانه


تهران – ایرنا – رسانه های خارجی روز سه شنبه به سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پرداختند در مورد اینکه مسکو از واشنگتن تضمین کتبی دریافت کرده مبنی بر اینکه تحریم هایی که به خاطر جنگ اوکراین علیه روسیه اعمال شده است، به سطح همکاری مسکو با تهران مربوط نمی شود.


به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه در این مورد در گزارشی نوشت: لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای ایرانی اش در مسکو به خبرنگاران گفت: ما تضمین های کتبی دریافت کرده ایم و آنها در متن توافق در مورد ازسرگیری برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط با برنامه هسته ای ایران گنجانده شده است.


لاوروف اضافه کرد که تضمین های گرفته شده از واشنگتن، از نقش روسیه در احدای نیروگاه هسته ای بوشهر در ایران محافظت می کند.


خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش داد: آمریکا به روسیه تضمین های کتبی داده است مبنی بر اینکه تحریم های اعمال شده بر مسکو به دلیل حمله روسیه به اوکراین، بر توافقنامه های تامین هسته ای با ایران تاثیری نمی گذارد و راه را برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام باز می کند.


لاوروف گفت که این تضمین ها، حفاظت قابل اعتمادی برای همه پروژه ها و فعالیت های پیش بینی شده در توافق هسته ای ارائه می کند.


آمریکا که تیم مذاکراتی اش را از وین برای رایزنی فرا خوانده، هنوز این گفته را تائید نکرده است.


خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز در گزارشی آورد: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت مسکو براساس توافق هسته ای ۲۰۱۵، تضمین های کتبی دریافت کرده است که از همکاری روسیه با ایران در برابر تحریم های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا محافظت می کند.


لاوروف که پس از دیدار با حسین امیر عبداللهیان همتای ایرانش در یک کنفرانس خبری در مسکو سخن می گفت، تاکید کرد که این تضمین ها در متن توافق گنجانده شده است.


وی گفت: ما تضمین های امنیتی دریافت کرده ایم که در متن توافق احیای برجام در مورد برنامه هسته ای ایران گنجانده شده و در آن متون، حفاظت قابل اطمینانی از همه پروژه ها و جهت گیری های فعالیت ها تحت برجام ارائه شده است.


به گفته لاوروف، این حمایت شامل همه شرکت ها و افراد مشارکت کننده در پروژه های مشترک با ایران از جمله ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر می شود.


وی اطلاعات منتشر شده مبنی بر ممانعت روسیه از دستیابی به توافق در مورد مساله ایران را دروغ خواند و افزود سند تهیه شده در وین برای اجرایی شدن نیاز به تائید برخی پایتخت ها دارد.


امیر عبداللهیان نیز به نوبه خود گفت که مسکو ممانعتی در مسیر احیای برجام ایجاد نمی کند. وی تاکید کرد که هیچ ارتباطی بین رویدادهای اوکراین و مذاکرات (بر سر احیای برجام) در وین وجود ندارد.


آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40