ایران به حمایت خود از ملت های منطقه برای خنثی کردن توطئه ها ادامه


تهران – ایرنا – رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت های خود از ملت های منطقه برای خنثی کردن توطئه‌های استعماگران ادامه می دهد.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، همزمان با سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، عصر امروز – شنبه – جمعی از فعالان و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و اعضای انجمن های دانشجویی لبنان، فلسطین و سوریه با حضور در محل رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، با عباس خامه یار رایزن فرهنگی ایران در لبنان دیدار و گفت‌وگو کردند.


 نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد فلسطینی، سوری و لبنانی در این دیدار با تمجید از دستاوردهای انقلاب اسلامی و همچنین مواضع ایران در حمایت از ملت های منطقه تاکید کردند: ایران الگوی موفق توسعه اقتصادی و علمی است.


خامه یار در ابتدای این دیدار ضمن خوش آمدگویی به میهمانان به شرایط حاکم بر ایران و جهان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از ایران، جهان به دو قسمت؛ یک قطب طرفداران نظام کاپیتالیسم و در طرف دیگر طرفداران نظام کمونیستی تقسیم می‌شد.


وی اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه، شکست ارتش های عربی در جنگ ۱۹۶۷ سایه سنگین خود را بر منطقه افکنده بود و باعث سرافکندگی ملت های آن شده بود. در داخل ایران، رژیم پهلوی با نهایت خشونت و وحشی‌گری با ملت ایران برخورد می کرد و عقب ماندگی صنعتی، عمرانی و علمی کشور را رقم زده بود.


رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان تصریح کرد: از سوی دیگر این رژیم به دلیل وابستگی به قدرت های استعمارگر نمی‌توانست مبانی استقلال کشور را پایه‌ریزی کند.


خامه یار افزود: انقلاب اسلامی معجزه قرن معاصر بود، معجزه‌ای که زمینه‌ساز تحولات در منطقه و جهان بود.


ایران به حمایت خود از ملت های منطقه برای خنثی سازی توطئه‌های استعماگران ادامه می دهد


وی در ادامه به نقش تأثیرگذار رهبری امام خمینی (ره) در پیشبرد انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) با درایت و زیرکی توانست قدرتمندترین رژیم منطقه را ساقط کند.


خامه یار در ادامه به بازخوانی سخنرانی تاریخی امام راحل در عصر عاشورای ۱۳۴۲ در مدرسه فیضیه پرداخت و ابعاد آن را تبیین کرد.


رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در ادامه مروری بر مهم‌ترین دستاوردها و پیشرفت‌های فناوری جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه اخیر داشت.


خامه یار در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران به حمایت های خود از ملت های منطقه در جهت خنثی سازی توطئه‌های استعماگران ادامه می دهد.


در ادامه شماری از نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مردم نهاد پس از تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن تمجید از دستاوردهای بزرگ ایران پس از انقلاب تاکید کردند پیروزی انقلاب اسلامی روحی تازه در ملت های منطقه دمید و روحیه مقاومت و مبارزه علیه طرح های آمریکایی و همچنین دفاع از مسأله فلسطین را در ملت‌های منطقه ایجاد کرد.


آنها مواضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از ملت های منطقه از جمله مردم فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن را ستوده و از آحاد ملت شریف ایران، رهبران و دولتمردان کشورمان قدردانی کردند.


فعالان نهادهای مدنی همچنین جمهوری اسلامی ایران را الگوهای موفق توسعه اقتصادی و علمی قلمداد کرده و تاکید کردند ایران اسلامی با هدایت و رهبری آیت الله خامنه ای و همت و تلاش جوانان ایرانی توانست در جایگاه بالایی قرار بگیرد و با رویکرد مقاومتی توانست دیوار تحریم ها را شکسته و بر تمام چالش‌ها فائق آید.


در این نشست نمایندگانی از کمیته تربیتی فرهنگی حزب‌الله، جنبش امل، جوانان حزب ملی گرای سوریه، انجمن جوانان اهل‌سنت المشاریع، شاخه جوانان جنبش توحید اسلامی، شاخه جوانان جنبش الشعب، شاخه جوانان حزب دمکرات لبنان، انجمن دانشجویی بیت المقدس (وابسته به جنبش جهاد اسلامی)، انجمن اسلامی دانشجوایان وابسته به جنبش حماس، انجمن جوانان پیشرو(جبهه خلق برای آزادی فلسطین – فرماندهی کل)، انجمن جوانان پیشرو (وابسته به جبهه دمکرات برای آزدی فلسطین) و همچنین هیاتی از اتحادیه ملی دانشجویان سوری مقیم لبنان در این نشست حضور داشتند.