ارتودنسی دندان


“70 درصد افراد جامعه نیاز به درمان ارتودنسی دندان دارند.” این خبر را یکی از اعضای انجمن ارتودنسی ایران می‌دهد. در بخش دیگر خبر آمده که “…نزدیک به 30 درصد از این جامعه آماری مشکل خاصی ندارند و نیازی هم به درمان ندارند…. اما بیش از 30 درصد مشکل جدی داشته و نیاز شدید به درمان دارند”(منبع معتبر). بیایید ببینیم این مشکلات ارتودنسی یا کدامند و چرا نیاز به درمان جدی دارند و اصلاً تعریف این ارتودنسی دقیقا چیست؟

ارتودنسی یا ارتودانتیکس (Orthodontics) یکی از تخصص‌های رشته دندانپزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و اصلاح یا درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی می‌پردازد. متخصصان این رشته که با نام متخصص ارتودنسی دندان یا ارتودنتیست شناخته می شوند با موقعیت طبیعی، منظم و هماهنگ دندان ها و فک ها سروکار دارند و قادرند هر نوع موقعیت غیر طبیعی دندان‌ها (در حالت ساده، کج بودن دندان‌ها) و فک‌ها را شناسایی و اصلاح می‌کنند.

به عبارت بسیار بسیار ساده‌تر، ما در رشته ارتودنسی برای صاف و منظم کردن دندان‌های افراد و تراز کردن فک آن‌ها، تلاش می‌کنیم تا در نهایت طرح لبخند افراد را به شکلی هنرمندانه و علمی، زیباتر از آنچه که هست کنیم.

تصاویر قبل و بعد از ارتودنسی مربوط به بیماران دکتر داوودیان

چه افرادی به درمان‌های ارتودنسی دندان نیاز دارند؟

یک ارتودنتیست کارش رفع نامنظمی‌های دندانی، موقعیت نامناسب دندان‌ها و فکین است. بنابراین هر کسی، هر نوع مشکلی در این خصوص داشته باشد، می‌تواند برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

اما لزوماً قرار نیست به خاطر هر مشکلی (در نظم و موقعیت دندان‌ها) حتما درمان را شروع کنیم. زیرا اغلب، مشکلاتِ جزئی را می‌توان بدون اینکه درمان شوند تا آخر عمر به حال خود رها کرد. اما همین مشکلات، اگر جدی باشند، یا برای زیبایی و عملکرد دهان، دندان و صورت مشکل ایجاد کنند، باید حتما درمان شوند.

به طور خلاصه و بدون توضیح بیشتر، هر کسی که مشکلات زیر را داشته باشد می‌تواند برای درمان، اصلاح و خلاصه برطرف کردنشان به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کند:

وجود فاصله بین دندان ها (اسپیسینگ یا )

جلو بودن دندان‌های فک بالا نسبت به فک پایین (اوربایت)

جلو بودن دندان‌های پایین نسبت به فک بالا (برعکس حالت فوق، آندربایت)

ازدحام و شلوغی دندان ها (کراودینگ)

وجود فاصله بین دندان‌های جلو (در فک بالا و پایین) حین بسته بودن دهان (اوپن بایت)

انحراف فک از خط میانی

جلوزدگی دندان‌های فک بالا با وجود موقعیت مناسب فک‌ها (اورجت)

رویش نامناسب دندان‌ها مخصوصاً دندان نیش

قرار گرفتن تعدادی از دندان‌ها در یک فک، پشت دندان های فک دیگر با وجود هماهنگ بودن فک ها (کراس بایت)

برای برطرف کردن نامنظمی‌های دندانی و فکی باید چه کنیم؟

برای اصلاح این ناهنجاری‌ها، افراد حتماً باید به یک متخصص ارتودنسی دندان مراجعه کنند. این متخصص، دانش بسیار زیادی در زمینه اصلاح موقعیت‌های دندانی و برطرف کردن مشکلات نامبرده دارد. و با کمک تجهیزاتی که در اختیار دارد، در یک دوره زمانی نسبتاً طولانی، از ساده‌ترین مشکل تا جدی و پیچیده‌ترین نامنظمی دندانی و فکی را برطرف می‌کند.

دکتر داودیان در حال مشاوره ارتودنسی

تنها با یک جلسه مشاوره، معاینه و ارزیابی که معمولا رایگان است، ارتودنتیست مشکل، شدت مشکل، مسیر درمان، هزینه و مدت زمان درمان را با جزئیات به بیمار ارائه می‌دهد.

ارتودنسی شامل چه مراحلی می‌شود؟ (0 تا 100 منظم شدن دندان‌ها)

همانطور که گفته شد، همه چیز از یک جلسه مشاوره شروع می‌شود و با مشخص شدن نوع مشکل، مسیر درمان کاملا مشخص خواهد شد. اجازه دهید که فقط به صورت خلاصه مراحل ارتودنسی دندان را ذکر کنیم و برای جزئیات بیشتر به مقاله مراحل ارتودنسی مراجعه کنید تا با جزئیات بیشتر آشنا شوید. البته مشاهده اینفوگرافی زیر هم می‌تواند دید خوبی از مراحل و مسیر درمان به شما نشان دهد:

مشاوره، ارزیابی و معاینه دقیق

انجام پروسه‌های ضروری پیش از شروع درمان

اتصال دستگاه‌های ارتودنسی دندان و تنظیمات اولیه

ویزیت دوره‌ای و منظم برای تنظیم دستگاه‌ها

اتمام دوره درمان و برداشتن دستگاه‌ها

استفاده از ریتینر و نگهدارنده‌ها

منبع : سایت دکتر داودیان