ادامه رایزنی های دیپلماتیک در فینال مذاکرات وین


وین – ایرنا – رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و کارشناسی در چارچوب هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین همچنان جریان دارد و هیات‌ها در مرحله فینال گفت‌وگوها سرگرم چانه‌زنی‌های پایانی هستند.


به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا از وین، دقایقی پیش میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه از هتل کوبورگ خارج شد و در حساب توئیتری خود از برگزاری یک جلسه «جدی و مفید» با سران هیات‌های سه کشور اروپایی خبر داد.


 وانگ کوان رئیس هیات چین و مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه هم دقایقی پیش در فواصل مختلف وارد هتل کوبورگ شدند. پیشتر علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در هتل کوبورگ مستقر شده و با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها دیدار کرده بود.


مورا پیشتر در توئیتی نوشته بود که گفت‌وگوها «در لحظه حساسی است و ما پس از ده ماه مذاکره به پایان نزدیک می شویم.»


وی با بیان اینکه نتیجه نهایی هنوز نامشخص است افزود: همه هیئت ها به طور کامل درگیر هستند و کارها به صورت فشرده در کوبورگ جریان دارد.


دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از ششم دی‌ماه آغاز شده و یکی از طولانی ترین ادوار گفت‌وگوهاست. قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که مذاکرات به مرحله نهایی رسیده و توافق نهایی در دسترس است. گفت‌وگوها اینک در شرایطی قرار دارد که موفقیت یا شکست آن صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیمات لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ نمایند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.


هیأت ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده است و اکنون توپ کاملا در زمین طرف‌های غربی است.


علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران هفته پیش با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.


وی با بیان اینکه «‌واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه ۴ سال گذشته لازمه تحقق این هدف است» افزود: زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.