ادامه رایزنی های دیپلماتیک اعضای اروپایی برجام و آمریکا


وین- ایرنا- روسای هیات‌های سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در مذاکرات رفع تحریم‌ها، عصر سه شنبه (به وقت محلی وین) در ادامه رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک با هیات آمریکایی در وین دیدار کردند.


به گزارش ایرنا، استفنی القاق مذاکره کننده ارشد انگلیس با انتشار پیامی در توئیتر این مطلب را اعلام کرد و افزود که جلسه امروز در هتل ایمپریال، محل اقامت هیات آمریکایی برگزار شد. پیشتر هم تروئیکا با هیات ایرانی در ساختمان هتل کوبورگ که مذاکرات رفع تحریم‌ها جریان دارد دیدار کردند.


مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه آغاز شده به مرحله‌ای رسیده است که موفقیت یا شکست آن صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیم‌های لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ کنند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.


برای اولین بار در دور هشتم جلسه‌ای غیررسمی با حضور روسای تمام هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۴ برگزار شد و آخرین وضعیت گفت‌ وگوها مورد ارزیابی قرار گرفت. در این نشست، هیأت مذاکره‌کننده کشورمان بر لزوم تصمیم‌گیری سریع‌تر طرف‌های غربی جهت حل و فصل چند موضوع باقی‌مانده تأکید کرد.


علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران در آخرین توئیت خود نوشته است: هر قدر هم که به خط پایان نزدیک باشیم، الزاما تضمینی برای عبور از آن وجود ندارد. این کار مستلزم هوشیاری، ثبات قدم قوی‌تر، خلاقیت بیشتر و رویکردی متوازن برای برداشتن گام پایانی است.


وی افزود: برای اتمام کار، تصمیم‌های مشخصی وجود دارد که طرف‌های غربی باید بگیرند.