ائتلاف سعودی کشتی حامل سوخت یمن را توقیف کرد

تهران- ایرنا- سخنگوی شرکت نفت یمن جمعه شب از توقیف یک کشتی دیگر حامل سوخت این کشور از سوی ائتلاف سعودی خبر داد.


به گزارش ایرنا از المسیره، «عصام متوکل» گفت: ائتلاف متجاوز امروز (جمعه) کشتی به نام «برکلیس» حامل ۳۰ هزار و ۵۹۷ تن گازوئیل را توقیف کرد.


وی افزود: کشتی مذکور با وجود اینکه دارای مجوز از سوی سازمان ملل متحد بوده  و مورد بازرسی قرار گرفته، توقیف شده است.


سخنگوی شرکت نفت یمن با بیان اینکه تعداد کشتی‌های توقیف شده از سوی ائتلاف سعودی به سه کشتی افزایش یافت، از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری بین المللی خواست تا به ائتلاف سعودی برای پایبندی به آتش بس فشار بیاورند.


از حدود دو ماه پیش نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن از برقراری آتش بس در این کشور خبر داده بود.


براساس قرارداد آتش بس بین دولت نجات ملی یمن در صنعا و ائتلاف متجاوزان که زیر نظر سازمان ملل متحد بسته شد، باید ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بندر «الحدیده» و اجازه دو پرواز از فرودگاه صنعا و به این فرودگاه در هفته داده شود.


عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن – فقیرترین کشور عربی – آغاز کرد.


برخلاف انتظار سعودی‌ها، حملات آنها به سپر محکم مقاومت ملت یمن برخورد کرد و بعد از هفت سال پایداری و ضربات دردناک یمنی‌ها به عمق اراضی سعودی‌ها، بویژه تاسیسات آرامکو، ریاض به ناچار تن به آتش بس به امید خروج از باتلاق جنگ یمن داد.


تهران – ایرنا – منابع خبری امروز (پنجشنبه) از حمله به یک کشتی ناشناس در سواحل یمن خبر دادند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40