آمریکا کره شمالی همچنان چالش امنیتی راهبردی است


تهران – ایرنا – یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا روز سه شنبه مدعی شد که کره شمالی یک چالش امنیتی راهبردی است چون همچنان ذخیره بزرگی از موشک های “بالستیک تخصصی میدان نبرد” را در اختیار دارد.


به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، “دریادار چارلز ریچارد” رئیس فرماندهی راهبردی در ارتش آمریکا در بیانیه‌ای خطاب به کمیته فرعی تخصیص بودجه نظامی در مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: کره شمالی ذخیره بزرگی از موشک های “بالستیک تخصصی میدان نبرد” را در اختیار داشته و خواستار ایجاد یک تهدید موشکی “معتبر” است و رژیم این کشور را به عنوان یک چالش امنیتی راهبردی مطرح کرد.


وی پیش از برگزاری جلسه استماعی کمیته فرعی تخصیص بودجه نظامی در مجلس نمایندگان آمریکا که برای امروز سه شنبه در پشت درهای بسته برگزار شد در ارزیابی از موقعیت جدید کره شمالی در اشاره به این کشور از نام رسمی آن یعنی جمهوری دموکراتیک خلق کره استفاده کرده و نوشت: جمهوری دموکراتیک خلق کره پیش از این  موشک های بالستیک قاره پیمای قادر به دسترسی به خاک آمریکا را آزمایش کرد و آنها ذخیره بزرگی از موشک های تخصصی میادین نبرد را در اختیار دارند.


این اظهارات دریادار ریچاردز در حالی مطرح شد که سئول و واشنگتن در پی وقوع چند مورد پرتاب موشکی از جانب کره شمالی از جمله آزمایش موشک بالستیک قاره پیمایی در تاریخ ۲۴ مارس، رو به افزایش همکاری های امنیتی آورده‌اند. فرمانده مذکور بر تعهد آمریکا به “بازدارندگی گسترش یافته” در قبال دو متحد آسیایی مهم کشورش یعنی کره جنوبی و ژاپن تاکید کرد.


بازدارندگی گسترش یافته به معنی ابراز این تعهد از جانب آمریکا به منظور استفاده از مجموعه کامل دارایی‌های نظامی خود اعم از هسته‌ای و متعارف برای دفاع از متحدانش است.


این دریادار همچنین ابراز کرد  که فرماندهی تحت امر او حامی تلاش های پنتاگون با همراه شرکای منطقه‌ای به منظور کاستن از تنش های نظامی و تشویق تلاش های دیپلماتیک در زمینه پیگیری خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی است.


این ادعا در حالی مطرح می شود که که یک مقام وزارت اتحاد کره جنوبی به تازگی اعلام کرد که به رغم هشدار آخر هفته پیونگ یانگ در مورد عواقب جدی، کره جنوبی و شمالی صبح دوشنبه از طریق خطوط ارتباطی تماس تلفنی منظم داشتند.


چند روز پیش تر، کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به شدت از سو ووک وزیر دفاع کره جنوبی به دلیل اشاره به قابلیت های “حمله پیشگیرانه” این کشور انتقاد کرده بود. به گزارش خبرگزاری مرکزی کره جنوبی، او حتی وزیر دفاع کره جنوبی را «مردی بی‌عقل و ناقص» توصیف کرد.


کیم افزود که پیونگ یانگ “در مورد کره جنوبی در بسیاری از مسائل تجدید نظر خواهد کرد. “


پاک جونگ چون، مقام ارشد نظامی کره شمالی، همچنین هشدار داد که در صورت حمله پیشگیرانه پیونگ یانگ “بی رحمانه” تمام نیروی نظامی خود را به سمت نابودی اهداف اصلی اش در جنوب هدایت خواهد کرد.


بنا به گزارش یونهاپ، جمعه گذشته، وزیر رفاع کره جنوبی اظهار داشت که سربازانش توانایی حمله «دقیق و سریع» به مبدأ شلیک موشک کره شمالی و همچنین امکانات فرماندهی و پشتیبانی را در صورت مشاهده علائم واضح پرتاب به سمت جنوب دارند.


بعد از این اظهارات بود که کره شمالی امروز تهدید کرد در صورت احساس خطر جدی، از سلاح های اتمی نیز علیه دشمنان استفاده خواهد کرد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40