یادداشت محسن مرعشی، هنرمند آملی، برای نمایش موتومورفوز

0 50

آمل امروز/موتومورفوز (دگردیسی موتوریسم ) نمایشنامه ایست که در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط واسلاو هاول، هنرمند و سیاستمدار چکسلواکی  نوشته و منتشر شد.

نمایشنامه ای که به روی صحنه بردن آن در یک شهرستان توسط کارگردان جوان آملی؛ سهیل شیخ متولی ، کاری  نو و پر ریسک به نظر می رسید! اما در ۱۵ شب اجرای این کار در سالن بلک باکس مجتمع ولیعصر شهرستان آمل و استقبال تماشاگران از آن حاکی از موفقیت این هنرمند و عوامل اجرایی این کار بود.

نمایشنامه ای که بازتاب خلاقیت و نگرشی خاص به زیستن است. بیانی موزیکال و پر تحرک از زندگی رباتیک روزمره و اسارت بشر در محدوده ی مکانیک و ماشین که مرا در لحظاتی به یاد "عصر جدید" اثر ماندگار هنرمند بزرگ سینما -چارلی چاپلین- انداخت.

سهیل شیخ متولی استفاده ی بسیار زیرکانه ای از موسیقی و حرکات موزون در رساندن پیامش به مخاطب داشت که سبب شد اجرای موتومورفوز به هیچ وجه خسته کننده و کسالت آور نباشد.

دیدن رضایت در چهره ی مخاطبین کار که از هر طیفی بودند نشان از موفقیت اثر در بین تماشاگران داشت و این نوید روزهای بسیار درخشانی می دهد که در انتظار اهالی تئاتر آمل با همراهی سهیل شیخ متولی و هم نسلان و هم فکران وی خواهد بود.

بازیگران جوان و بی ادعایی که به درستی و موشکافانه خواسته ی کارگردان را به روی صحنه پیاده کردند. بیان درست و خاص و تکنیکی بازیگران، انعطاف بدن و استفاده ی صحیح از امکانات صحنه، اجرای بی نقص حرکات موزون به همراه انتخاب عالی موسیقی، استفاده از دکور و صحنه آرایی درست و قابل تأمل که کاملا در اختیار متن نمایش و بازیگران بود به همراه گریم بسیار خوب چهره ها  که به ساختن فضای فانتزی کار بسیار کمک کرد، اثرات زندگی ماشینی  که سالهاست حرف روز است و هنوز کهنه نشده ، را به شیوایی هر چه تمام تر به مخاطب انتقال داد.

آرمان توکل، پویا جعفری، شقایق جوان، علیرضا دهقان، امیر رضوان و پیام قدیری بازیگران این نمایش بودند. و عرفان هاشمی، مازیار نصری، کاوش کفاشیان، جواد ایزدی، سام ایزدی و کسری کفاشیان از دیگر عواملی بودند که در به سرانجام رساندن این نمایش دلچسب به کارگردانی سهیل شیخ متولی  کمک کردند.

سید محسن مرعشی مرزنگو

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.