گروسی مفتخرم با تاریخ ایران بیشتر آشنا شدم


تهران – ایرنا – مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دفتر یادبود موزه ملی ایران نوشت: مفتخرم که بیشتر با تاریخ ایران از طریق زیبایی هنر آن آشنا شدم.


به گزارش ایرنا از حساب کاربری موزه ملی ایران در اینستاگرام، رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حاشیه سفر دیپلماتیک خود به تهران به همراه بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و هیات همراه با مشایعت امید کمالوند معاون اجرایی موزه ملی ایران، امروز شنبه برای دومین بار از موزه ملی ایران بازدید کرد. 


گروسی از موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامی ایران با راهنمایی کرم میرزایی رییس این موزه و فیروزه سپیدنامه رییس موزه ایران باستان، بازدید کرد و طی دیدار از تالار قرآن، آثار دوره های صدر اسلام، سلجوقی، ایلخانی، تیموری، صفوی، قاجار با هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی (در یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان اسلام) آشنا شد. 


نسخ‌ خطی خمسه نظامی و مسالک الممالک ثبت شده در فهرست حافظه جهانی یونسکو و همچنین قرآن تک برگ منسوب به بایسنقر میرزا، محراب بقعه ربیعه خاتون اشترجان اصفهان، تابلوهای نقاشی قهوه خانه‌ای و نبرد گنجه مورد توجه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفت.


رافائل ماریانو گروسی به رسم یادبود در دفتر یادبود این موزه نوشت: «مفتخرم که بیشتر با تاریخ ایران از طریق زیبایی هنر آن آشنا شدم.»گروسی: مفتخرم با تاریخ ایران بیشتر آشنا شدمبهروز کمالوندی هم در دفتر یادبود به یادگار نوشت: «تاریخ کشور ما الحمدالله سرشار است از افتخارات و توجه مردم این سرزمین کهن به ارزشهای کهن اسلامی، به همین دلیل بود زمانی که اسلام ظهور یافت این مردم با استقبال از ارزشهای اسلامی نه تنها اسلام آوردند بلکه خدمات فراوانی به ترویج فرهنگ اسلامی نمودند. از همه دست‌اندرکاران موزه اسلامی که شناسنامه فرهنگ کشورمان را حفظ می‌نمایند کمال تشکر را دارم.»گروسی: مفتخرم با تاریخ ایران بیشتر آشنا شدمگروسی پیش از این در ۶ شهریور ۱۳۹۹ از موزه ایران باستان بازدید کرده بود. همچنین موزه ملی ایران در هفتم آبان ۱۳۹۶ میزبان یوکیا آمانو، مدیر پیشین این آژانس بود