کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف از معضلات اصلی محیط زیست

0 75
آمل امروز / زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب او می کند. کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف نیز در این مورد مصداق دارند. زمانی که این کیسه ها و ظروف، جایگزین اسلاف پارچه ای و کاغذی خود شدند شاید کمتر کسی فکر می کرد در آینده ای نزدیک همین جایگزین ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط زیست شوند. بیشتر این پلاستیک ها نیز بادوام هستند و صد ها سال طول می کشد تا به خودی خود تجزیه و نابود شوند.

 در سال های اخیر همیشه هشدارهایی در مورد اثرات سوء استفاده از ظروف یک بار مصرف و پلاستیکی شنیده ایم؛ یعنی گذشته از بحث آسیب رسانی به محیط زیست، استفاده از این ظروف برای سلامت انسان مضر است. بازیافت پلاستیک در طبیعت به طور طبیعی ۳۰۰ تا ۵۰۰سال زمان می برد که معایبی همچون سرطان زایی در نتیجه مهاجرت مونومر از ظرف به داخل مواد موجود در ظرف، عدم سازگاری با محیط زیست و طبیعت و از بین رفتن سرمایه ملی در اثر استفاده از منابع غیرقابل تجدید را به همراه دارد.
 استفاده از ظروف یک بارمصرف پلاستیکی که باعث دفع زباله های ظروف پلاستیکی و انباشت آنها در طبیعت و محیط زیست می شود، به مرور منابع آبی و خاکی، دریاها، رودخانه ها و حیات جانداران و گیاهان را تهدید می کند.
هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دورریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زادوولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.
 کیسه های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و از بین بردن حیاتی دیگر را ادامه می دهند. پلاستیک ها درصورتی که به عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل های دفن می توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین و سایر ترکیبات خطرناک است که جزو ترکیبات زیان آور برای محیط زیست هستند.
 روزانه حدود سیصدو پنجاه تن زباله وارد مرکز دفن زباله عمارت شده که بخش زیادی از انرا همین پلاستیکها تشکیل میدهند ، که به شکلی بسیار غیر علمی و تاسف باری ،تنها دپو می شوند و عملیات جدا سازی و تجزیه آنها توسط دوره گردانی که در نزدیکی محل دپوی زباله ، سکونت گاه هایی برای خود احداث کرده اند، انجام می شود. محلی که قرار بود به صورت موقت محل انباشت زباله باشد ، حال به طور دائم مورد استفاده قرار گرفته و مخاطرات زیست محیطی فراوانی را بوجود آورده و سلامت عمومی شهروندان را به مخاطره انداخته است.
با کمی تامل به راحتی می‌توان دریافت که به همین واسطه، شهروندان در معرض تهدید میکروب‌ها و آفات گوناگونی هستند که هم مردم و هم مسئولان امر به آن بی‌توجه هستند و در درجه بعد با آلودگی های فراوانی که در اثر مشتقات این زباله که مهم ترین آن شیرابه هایی که امکان نفوذ به سفره های آب های زیر زمینی و آب شرب را دارند روبرو هستیم ، که سلامت عمومی را به خطر می اندازد.
از این رو واجب است تا مسئولین و دستگاه های ذیربط ، اعم از شورای شهر، شهرداری، شبکه بهداشت و سازمان محیط زیست ، علاوه بر پاسخگویی در این مورد چرایی تاخیر در اتخاذ تصمیمی درست ، به فکر اتخاذ ساز و کاری مناسب باشند.

مهندس فرزاد عسکری

 

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.