کاخ سفید مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است


نیویورک- ایرنا- سخنگوی کاخ سفید همزمان با از سرگیری دور جدید مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ اعلام کرد که مذاکرات به مرحله حساسی رسیده است.


به گزارش ایرنا، مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از یک دوره تنفس کوتاه در حالی از سر گرفته شده است که احتمال دستیابی به توافق نهایی در این دور، به میزان آمادگی و اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات لازم خصوصا در حوزه رفع تحریم‌ها بستگی دارد.


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران درباره مذاکرات وین گفت که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای هشتمین دور مذاکرات در وین حضور دارد.


وی بدون اشاره ای به تعهدات واشنگتن برای بازگشت به برجام و جبران نقض عهدش افزود که مذاکرات با ایران بر سر بازگشت متقابل به تعهدات برجامی به نقطه حساسی رسیده است.


 سخنگوی کاخ سفید در راستای سیاست های تعیین ضرب الاجل های ساختگی واشنگتن برای مذاکرات وین به منظور فشار بر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه رسیدن به توافقی که به نگرانی های همه طرف ها رسیدگی می کند، دیده می شود، در عین حال مدعی شد اگر این توافق در چند هفته آینده بدست نیاید، پیشرفت های هسته ای ایران، بازگشت  به برجام را غیر ممکن می سازد.


این مقام دولت بایدن همچنین در راستای سیاست های شکست خورده فشار حداکثری واشنگتن با تکرار ادعاهای گذشته ادامه داد که همزمان با ادامه مذاکرات، همانطور که قبلا اعلام کرده ، رئیس جمهوری آمریکا از تیم امنیت ملی خود خواسته است فهرستی از احتمالات را آماده کنند زیرا به دلیل پیشرفت های ایران که در نتیجه تصمیم دولت پیشین آمریکا برای خروج از توافق هسته ای انجام شده است، ما در یک نقطه حساس و اساسی قرار گرفته ایم.


پیش از این، شبکه خبری سی ان ان آمریکا در تداوم تعیین ضرب الاجل‌های ساختگی درباره مذاکرات وین گزارش داد که دولت جو بایدن معتقد است تا پایان ماه فوریه (ماه جاری میلادی) فرصت دستیابی به توافق در وین وجود دارد.


شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به نقل از سه مقام آمریکایی مدعی شد دولت بایدن بر این باور است که تا پایان فوریه فرصت دارد تا توافق هسته ای ایران را نجات دهد، در غیر این صورت آمریکا باید مسیر خود را تغییر دهد و تلاش های فشرده را برای جلوگیری از دستیابی به سلاح هسته ای آغاز کند.


یک مقام ارشد دولت بایدن که نامی از وی برده نشده است، با اشاره به مذاکرات در سطح بالا در وین که به تازگی از سر گرفته شده است، این دور مذاکرات را حساس خواند و ادعا کرد ما حقیقتا در مرحله نهایی قرار داریم.


مقام دوم دولت آمریکا ادعا کرد هیچ چیز در مورد ایران هرگز یک مسیر مستقیم نیست، اما ما به لحظه تعیین کننده نزدیک می شویم.


به گزارش ایرنا، گفت‌وگوها در روزهای پایانی نوبت قبل وارد فاز جدیدی شده بود که طرف‌های مقابل از آن به عنوان مراحل نهایی مذاکرات یاد می‌کردند. روسای هیات‌های مذاکره کننده پس از برگزاری جلسات دو و چند جانبه در دو نوبت تشکیل جلسه داده تا با حضور تمام اعضا پیش نویس متن توافق نهایی را تکمیل کنند.


سیاست اصولی هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این بوده است که ملاک مذاکرات، باید منافع، اصول و دستورالعمل‌های مذاکراتی باشد و زمان دستیابی به توافق هم به تأمین شدن این اصول بستگی دارد. جمهوری اسلامی ایران خواهان دستیابی به توافقی خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن است، اما در مذاکرات تعجیل نمی‌کند و ضرب‌الأجل‌های ساختگی موجب زیرپا گذاشتن اصول و خطوط قرمز نخواهد شد.


سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که در فرصت تنفس هفته گذشته، تصمیمات لازم و ضروری در طرف‌های مقابل به ویژه واشنگتن اتخاذ شده باشد. «موضوع رفع تحریم‌ها و انتفاع ایران از ابعاد اقتصادی برجام بسیار کلیدی و خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.»


خطیب‌زاده عنوان کرد: انتظار ما این است هیات‌ها و از جمله آمریکا با دستورالعمل روشن برای عمل به تعهدات در راستای برجام و رفع تحریم برگردد. امیدواریم آنچه به عنوان اظهارات مثبت شنیده می‌شود در عمل تبدیل به تعهدات شود.