وام های ۱۰ میلیون تومانی بدون اخذ ضامن به مددجویان پرداخت می شود


تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت گفت: به منظور رفاه حال مددجویان و سرعت بخشیدن به اقدمات اجرایی، با توجه به اخذ مجوز و مصوبات لازم در صورت اعلام درخواست متقاضیان واجد شرایط، وام‌های ۱۰ میلیون تومانی بدون نیاز به اخذ ضامن به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت می‌شود.


علی عاشوری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه کمیته امداد دو نوع خدمت به عنوان خدمات بلاعوض و خدمات معوض در قالب وام های خرد را به نیازمندان ارایه می دهد، افزود: صندوق قرض الحسنه امداد ولایت از سال ۱۳۹۵ با اخذ مجوز بانک مرکزی فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون در ۳۰ استان کشور در ۳۴ شعبه فعال فعالیت می‌کند.


وی با بیان اینکه در دیگر مراکزی که شعبه وجود ندارد به صورت باجه ارایه خدمت به متقاضیان واجد شرایط می شود، گفت: تا پیش از این در اولین گام وام های ۱۰ میلیون تومانی بدون اخذ ضامن به زنان سرپرست خانوار ارائه شده و امروز به همه مددجویان پرداخت می‌شود.


مدیرعامل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با تاکید بر اینکه علاوه بر مددجویان کمیته امداد سایر اقشار آسیب پذیر جامعه نیز از این تسهیلات برخوردار می شوند، تصریح کرد: برای بهره مندی از تسهیلات قرض الحسنه صندوق امداد ولایت نیازی به افتتاح حساب یا سپرده گذاری برای اخذ امتیاز وجود ندارد بلکه پس از محرز شدن نیازمندی متقاضی وام، تسهیلات پرداخت خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه در دریافت اقساط تسهیلات ارائه شده سعی کرده ایم که بازپرداخت به مدت پنج ساله درازمدت باشد تا مشکلی برای دریافت کنندگان وام ها وجود نداشته باشد، ادامه داد: وام های تا مبلغ ۱۰ میلیون تومان قرض الحسنه بوده و درصد سود آن صفر درصد است اما برای وام های بیش از ۱۰ میلیون تومان فقط برای یکبار سه درصد کارمزد دریافت خواهد شد.


عاشوری با بیان اینکه در خصوص تضامین (غیر از مددجویان متقاضی تسهیلات ۱۰ میلیون تومان) نیز سعی کرده ایم کمترین و راحت ترین تضامین را اخذ کنیم تا برای مردم مشکلی پیش نیاید، بیان داشت: برای ارائه تسهیلات متقاضی نیازمند غیر مددجویان کمیته امداد، تا سقف ۱۰ میلیون تومان یک فقره سفته و بالای ۱۰ میلیون تومان یک فقره چک معتبر اخذ خواهد شد.


مدیرعامل صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با تاکید بر اینکه فعالیت ما کلا به صورت قرض الحسنه بوده و هیچ گونه سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی سودآوری برای مجموعه نداریم، ادامه داد: بخش دیگری از فعالیت این صندوق ارائه وام به خیرین است.


فعالیت صندوق امداد ولایت با مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی است


وی گفت: صندوق قرض الحسنه امداد ولایت با مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می کند و سقف تسهیلات قرض الحسنه برای صندوق های قرض الحسنه ۵۰ میلیون تومان بوده در حالی که این رقم تا پیش درخواست ما و موافقت سیستم بانکی ۳۰ میلیون تومان بوده است.


عاشوری با بیان اینکه سعی کرده ایم که بازپرداخت اقساط ارائه شده به صورت ۶۰ ماهه باشد، افزود: منابع مالی و  اصلی این صندوق در ابتدا کمیته امداد است که در این صندوق متمرکز شده و در بخش دوم جذب کمک های مردمی و سپرده گذاری آنان و خیرین و نیز ارائه کمک های بلاعوض از سوی مردم است.