نخستین اجلاس مشترک سرمایه گذاری ایران و عراق با حضور یک هزار


تهران – ایرنا- رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: نخستین اجلاس مشترک سرمایه‌گذاری دو کشور با حضور وزرای اقتصاد ایران و عراق و یک‌هزار فعال اقتصادی عراقی و ایرانی برگزار خواهد شد.


به گزارش ایرنا، علی فکری معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری عراق که از 8 تا 11 فروردین‌ماه سال آینده در بغداد برگزار می‌شود، اظهار داشت:‌ فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران در این نمایشگاه به اتباع عراقی و سایر کشورها معرفی می‌شود.


وی با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا دولت‌ها با ایجاد مشوق‌ها نسبت به ایجاد فضای اقتصادی مطمئن برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اقدام می‌کنند، افزود: با این اقدام می‌توان سبب رونق اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور شد بنابراین حضور در نمایشگاه‌های خارجی به‌ویژه کشورهای همسایه و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران از اولویت‌های سازمان بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.


وی در ادامه با برشمردن اهداف حضور و ایجاد پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عراق تصریح کرد: عراق به عنوان همسایه غربی، بیشترین طول مرز بین همسایگان ایران را داشته و وجود 13 گذرگاه مرزی و پروازهای متعدد روزانه و همچنین گره خوردن منافع دو کشور در حوزه‌های مختلف به یکدیگر باعث شده تا اتباع دو کشور به سهولت بین دو کشور تردد کرده و نسبت به تجارت و سرمایه‌گذاری اقدام کنند.


وی با اشاره به تمایل سرمایه‌گذاران این کشور برای سرمایه‌گذاری در خارج از عراق خاطرنشان کرد: یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری برادران عراقی پروژه‌های جذاب ایران است بنابراین هدفمان از حضور در نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری عراق، هدایت صحیح سرمایه‌گذاران عراقی به پروژه‌های ایران به‌ویژه پروژه‌هایی که منافع دو کشور را بیش از پیش به یکدیگر گره می‌زند، است.


فکری در ادامه با معرفی نمایشگاه سرمایه‌گذاری عراق تصریح کرد: نمایشگاه بین‌المللی سرمایه‌گذاری به عنوان بزرگ‌ترین رویداد مالی و سرمایه‌گذاری این کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی بغداد برگزار می‌شود.


وی با بیان اینکه در این نمایشگاه پروژه‌های سرمایه‌گذاری کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، مصر، ایران، عربستان سعودی و عراق به متقاضیان معرفی خواهد شد، اظهار داشت:‌ کشورهای مختلف و اتباع آنها با پروژه‌های سرمایه‌گذاری در عراق آشنا شده و زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور نیز فراهم خواهد شد.


رئیس‌کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران شناسایی و معرفی سرمایه‌گذاران عراقی، معرفی مزایای قانون سرمایه‌گذاری ایران، ایجاد ارتباط بین صاحبان سرمایه دو کشور، معرفی طرح‌های سرمایه‌گذاری موفق در ایران، شناسایی بازار عراق و فرصت‌های تولید در عراق، معرفی طرح‌های دانش‌بنیان و فن‌آور ایران برای تولید در ایران یا عراق، ارائه آخرین تجهیزات، تکنولوژی، ماشین‌آلات و خدمات قابل ارائه در ایران و عراق، ایجاد فرصت‌های تعامل صاحبان سرمایه (سرمایه‌گذاران) و کارآفرینان (سرمایه پذیران ایرانی) و معرفی طرح‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق برای سرمایه‌گذاران دو کشور را از مهم‌ترین اهداف حضور ایران در نمایشگاه عراق عنوان کرد.


وی با بیان اینکه هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه، نخستین اجلاس مشترک سرمایه‌گذاری دو کشور با حضور وزرای اقتصاد ایران و عراق و یک هزار سرمایه‌گذار عراقی و ایرانی برگزار خواهد شد، گفت:‌ نقطه تمایز این همایش کارگاه‌های جانبی با هدف بررسی قوانین و مقررات و پروژه‌های سرمایه‌گذاری فی‌مابین دو کشور خواهد بود.