نحوه خرید اینترنتی کالاهای اساسی زیرقیمت بازار


تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی آورده است: اوایل آبان ماه سال جاری بود که دولت و وزارت جهاد کشاورزی خبر از توزیع کالاهای اساسی در بستر اینترنت دادند، به طوری که یک ماه بعد رئیس سازمان تعاون روستایی اعلام کرد قرار است این کالاهای اساسی در سامانه بازرگام با نرخ مصوب دولتی به دست مصرف کننده برسد.


روزنامه ایران ۲۳ بهمن از سامانه‌ای که قیمت‌ها را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز پایین‌تر به دست مشتری می‌رساند، گزارش می‌دهد: هدف از عرضه محصولات اساسی در این سامانه کوتاه کردن دست دلالان از بازار و رسیدن آسان اقلام اساسی به دست مصرف کنندگان عنوان شد.بازرگام چیست؟


سامانه بازرگام، یک سامانه اینترنتی است که  تا قبل از این، فروش اینترنتی میوه و محصولات کشاورزی را انجام می‌داد و حالا در آن کالاهایی از جمله مرغ منجمد، تخم مرغ، شکر، روغن و برنج را با قیمت مصوب دولت عرضه می‌شود. خرید از سامانه بازرگام، اینترنتی است و آن گونه که مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داده، این سامانه فعلاً در چند شهر تهران، کرج، اصفهان، شیراز، یزد، رشت، مشهد، کرمان و تبریز فعال است.چه محصولاتی و با چه قیمتی در بازرگام عرضه می‌شوند؟


اکنون برخی کالاهای اساسی سفره خانوار در این سامانه عرضه می‌شود به طوری که مرغ، برنج، خامه، پنیر، ماست، شیر، روغن، تخم مرغ، شکر، ماکارونی در آن به فروش می‌رسند، مرغ و تخم مرغ اولین کالاهایی است که در این سامانه عرضه شدند و سیب زمینی، برنج ایرانی فجر و شیرودی و گوشت قرمز منجمد نیز به عنوان آخرین کالاها از یکشنبه  و پنجشنبه هفته گذشته وارد سامانه بازرگام شدند.


هر کیلو برنج ایرانی شیرودی با قیمت ۴۲ هزار تومان، فجر ۳۲ هزار تومان، برنج هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، پاکستانی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان، تایلندی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، هر کیلو سیب زمینی ۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت شانه ۳۰ عددی تخم مرغ  ۴۳ هزار تومان، پنیر ۴۰۰ گرمی (با تخفیف یک هزار و ۵۰۰ تومانی) ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، خامه تنظیم بازاری (با ۶ هزار و ۵۰۰ تومان تخفیف) ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، روغن آفتابگردان نیمه جامد ۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان، روغن مایع آفتابگردان به ترتیب ۲۲ هزار و ۷۰۰ و ۱۴ هزار تومان، روغن مایع سرخ کردنی به ترتیب ۲۳ هزار و ۹۰۰، ۱۴ هزار و ۳۰۰ و ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان، بسته یک کیلوگرمی شکر ۱۵ هزار تومان، شیر تتراپک پرچرب (با هزار تومان تخفیف) ۱۶ هزار تومان، پک ۶ عددی شیر تتراپک کوچک (با ۷ هزار و ۲۰۰ تومان تخفیف) ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان، شیر کم چرب لیتری تتراپک (با هزار تومان تخفیف) ۱۶ هزار تومان، دبه ۵/۲ کیلوگرمی ماست پرچرب دامداران (با تخفیف ۴ هزار و ۶۰۰ تومانی) ۳۳ هزار تومان، دبه ۵/۲ کیلوگرمی ماست کم چرب با تخفیف ۶۰۰ تومانی ۳۰ هزار تومان و ۵ کیلومرغ منجمد به قیمت ۱۰۰ هزار تومان، ماکارونی ۷۰۰ گرمی ۷ هزار و ۸۰۰ تومان، کره حیوانی ۵۰ گرم ۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.قیمت گوشت قرمز در سامانه بازرگام


گوشت قرمز آخرین محصولی است که پنجشنبه هفته گذشته عرضه آن در سامانه بازرگام شروع شد. به‌طوری که هم‌اکنون قیمت هرکیلوگرم راسته گوساله منجمد ۱۱۰ هزار تومان، راسته گوسفندی منجمد هر کیلوگرم ۱۱۰ هزار تومان، ران گوسفندی منجمد هر کیلوگرم ۱۱۵ هزار تومان، سردست گوساله منجمد هر کیلوگرم ۱۰۷ هزار تومان، سردست گوسفند منجمد هر کیلوگرم ۱۰۸ هزار تومان، ران گوساله منجمد هر کیلوگرم ۱۱۲ هزار تومان، قلوه‌گاه گوساله منجمد هر کیلوگرم ۶۵ هزار تومان، قلوه‌گاه گوسفندی منجمد هر کیلوگرم ۷۵ هزارتومان، گردن گوساله منجمد هر کیلوگرم ۱۰۵ هزار تومان و گردن گوسفند منجمد هر کیلوگرم ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.قیمت‌های بازرگام فرقی با قیمت‌های بازار آزاد هم دارند؟


برای بسیاری از مردم این سؤال مطرح است که خرید محصولات در بازرگام تفاوتی با خرید این محصولات در خرده فروشی‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که با نوسانات مختلف بازار در برخی از روزها قیمت محصولات بازرگام تغییری نمی‌کند.


بررسی قیمت‌های سامانه بازرگام با فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله افق کوروش، رفاه، شهروند، جانبو و دیجی کالا نشان می‌دهد قیمت اغلب محصولات ارائه شده در این سامانه به مراتب پایین‌تر از قیمت همین کالاها در این فروشگاه‌هاست.


به عنوان نمونه قیمت تخم مرغ در ماه گذشته با نوسانات زیادی روبه‌رو شد و قیمت آن در سطح خرده‌فروشی‌ها به ۴۸ هزار تومان نیز رسید، ضمن اینکه قیمت بسته‌بندی شده این محصول در خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی نیز ۶۰ هزار تومان بود اما قیمت تخم مرغ در سامانه بازرگام هیچ گاه از مرز ۴۳ هزار تومان فراتر نرفت، ضمن این که تخم مرغ عرضه شده در بازرگام نسبت به نمونه‌ای که در خرده فروشی‌ها فروخته می‌شود درشت‌تر است.


قیمت برنج هندی و پاکستانی نیز  به ازای هر کیلو گرم در فروشگاه‌های آنلاین ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد ولی با این حال قیمت این محصول به ازای هر کیلوگرم در بازرگام ارزان‌تر است.


قیمت سیب زمینی نیز در بازار آزاد به ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان رسیده، این در حالی است که قیمت این محصول در سامانه بازرگام به ازای هر کیلوگرم ۹ هزار و ۸۰۰ تومان است. قیمت دیگر محصولات همانند ماست، شیر، کره حیوانی، شکر و ماکارونی نیز در بازار آزاد و فروشگاه‌های آنلاین به مراتب بیشتر از قیمت این محصولات در بازرگام است.میزان سفارش و نحوه رسیدن به دست مصرف کننده


در برخی از کالاها همچون برنج یا روغن و مرغ هر فرد در هر بار سفارش می‌تواند از هر نوع برنج یک کیسه، از روغن ۳ عدد و مرغ یک بسته ۵ کیلوگرمی سفارش بدهد، لکن در دیگر محصولات میزان خرید آزاد است و فرد به اندازه نیاز خود می‌تواند کالا خریداری کند.


ارسال این کالاهای اساسی نیز به صورت رایگان بین ۱ تا ۴ روز به در منازل مصرف کنندگان انجام می‌شود و فرد باید هزینه کالاهای اساسی را به صورت اینترنتی بلافاصله پس از خرید پرداخت کند و در این سامانه، پرداخت در محل معنایی ندارد.


در همین خصوص علیرضا جاویدعربشاهی، مشاور رئیس سازمان تعاون روستایی می‌گوید: اگر کاربری سفارش بیش از حد متعارف انجام دهد سیستم، آی پی دستگاه را ذخیره می‌کند و هشدار می‌دهد. در این صورت بررسی انجام می‌شود که این خرید برای مصرف خانگی بوده است یا خیر. با اینکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی می‌گویند محدودیتی در خرید اقلام اساسی وجود ندارد ظاهراً این موضوع خیلی صحت ندارد و برای خریدهای عمده ممنوعیت ایجاد می‌شود.نشانی سایت بازرگام


نشانی سامانه بازرگام برای شهرهای مختلف متفاوت است. افراد برای خرید از سامانه بازرگام در تهران می‌توانند به نشانی www.bazargam.com مراجعه کنند اما نشانی این سامانه برای شهرهای دیگر متفاوت است. از این رو مردم باید مراقب باشند در دام فیشینگ نیفتند. زمانی که بحث ثبت نام یارانه‌ها و حذف آن داغ بود چندین سایت کلاهبرداری با ارسال پیامک اعلام کردند برای برقراری یارانه خود به آدرس زیر مراجعه کنید. پس از آن اطلاعات کارت برداشت می‌شد و مبلغ حساب خالی می‌شد حالا این خطر در مورد عرضه کالاهای اساسی و سایت‌هایی که قرار است این خدمات را ارائه دهند وجود دارد.بازرگام در چه شهرهایی خدمات می‌دهد؟


طبق گفته جاوید عربشاهی این سامانه در هر ثانیه پاسخگوی ۱۴هزار کاربر است و مشکلی بابت تأمین کالاهای اساسی با این روش وجود ندارد.


از طرف دیگر در حال حاضر بازرگام در ۱۹ شهر پرجمعیت کشور به مشتریان خود خدمات ارائه می‌کند که از جمله این شهرها می‌توان به تهران، یزد، اصفهان، کرج، کرمان، مشهد، شیراز، ارومیه، اهواز، کرمانشاه، تبریز، سنندج، گرگان، قم، بندرعباس، رشت، زاهدان، سمنان و بجنورد اشاره کرد.