مصرف ویتامین دی التهاب ریه ناشی از کرونا را کاهش می دهد


یک مطالعه جدید نشان می دهد، شکل خاصی از ویتامین دی که بدون نسخه (OTC) به فروش نمی رسد، می تواند با التهاب ریه ناشی از سلول های ایمنی مبارزه کند.


به گزارش پایگاه اینترنتی پاکستان آبزرور،  تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین دی یک مکانیسم «خاموش کننده» برای التهاب دارد که می‌تواند برای کاهش التهاب در کووید-۱۹ شدید مؤثر باشد.


با این حال، قبل از استفاده از ویتامین دی برای درمان کووید-۱۹ یا سایر بیماری های تنفسی، به آزمایش های بالینی نیاز است. محققان همچنین نسبت به مصرف بیش از مقدار توصیه شده ویتامین دی برای جلوگیری از عفونت کووید-۱۹ هشدار می دهند.


محققان با آشکار کردن نحوه عملکرد این ویتامین برای کاهش التهاب بیش از حد ناشی از سلول‌های ایمنی، در حال به اشتراک گذاشتن شناختی در مورد چگونگی کمک ویتامین دی به کاهش التهاب در موارد شدید کووید-۱۹ هستند.


این مطالعه جدید که به مشارکت توسط محققان دانشگاه پردو آمریکا و مؤسسه ملی بهداشت (NIH) انگلیس انجام شده است، نشان می‌دهد چگونه یک متابولیت فعال ویتامین دی – نه نوعی که بدون نسخه پزشک به فروش می رسد – در «تسکین» التهاب در بدن هنگام بروز عفونت‌هایی مانند کووید-۱۹ نقش دارد.


دکتر «بهداد افضلی»، رییس بخش تنظیم ایمنی مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی، دکتر «مجید کاظمیان»، استادیار بیوشیمی و علوم رایانه در دانشگاه پردو و نویسندگان اصلی این مقاله می‌گویند: از آنجایی که التهاب در موارد شدید کووید-۱۹ یک دلیل مهم برای عوارض و مرگ و میر است، تصمیم گرفتیم نگاهی دقیق تر به سلول های ریه بیماران کووید-۱۹ داشته باشیم.


محققان در بخشی از این مطالعه سلول های فردی ریه هشت فرد مبتلا به کووید-۱۹ را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که در این سلول‌ها، بخشی از پاسخ ایمنی به SARS-CoV-۲ – ویروسی که باعث ابتلا به کووید-۱۹ می‌شود،  در حال افزایش بیش از حد و تشدید التهاب در ریه‌ها است.


پس از تجویز ویتامین دی در آزمایش های در لوله آزمایش، آنها کاهش التهاب سلول های ریه را مشاهده کردند. سپس بیشتر به این موضوع پرداختند که چگونه ویتامین به این هدف دست یافته است.


محققان متوجه شدند که ویتامین دی این کار را با روی آوردن به سلول های کمکی تی که همچنین به عنوان سلول های CD۴ + شناخته می شوند،  انجام داد.  سلول های کمکی تی نوعی سلول ایمنی هستند که سلول های تی “قاتل” و سایر گلبول های سفید خون را برای ایجاد یک واکنش ایمنی تحریک می کنند. سلول‌های تی نقش مهمی در موارد شدید و خطرناک کووید-۱۹ دارند و به ایجاد پدیده‌ای اغلب کشنده به نام ذخیره سیتوکین منجر می‌شوند.