مجلس نتوانست در مورد واگذاری فروش نفت به افراد مورد تایید وزارت


تهران – ایرنا – نمایندگان مجلس شورای اسلامی موضوع فروش نفت خام و میعانات گازی به اشخاص معرفی شده از طریق شرکت ملی نفت را به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان  مجلس شورای اسلامی در نوبت بعدازظهر روز چهارشنبه (۱۱ اسفند ماه)  در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور با بخش ابتدایی بند (ز) تبصره ۱۹ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.


براساس بند (ز) تبصره ۱۹ ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۱ کل کشور، به منظور اجرای تکالیف این قانون و در صورت درخواست دستگاه های اجرائی دارای اعتبار از محل مصارف عمومی دولت صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و  تأمین اجتماعی و همچنین اجرای ماده(۹۰) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم(۴۴) قانون اساسی، به دولت اجازه داده می شود.


لازم به ذکر است که نمایندگان مجلس به دلیل مغایرت جزء ۱ و ۲ بند (ز) تبصره ۱۹ با قوانین بالادستی، این دو جزء را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.


در جزء یک ارجاعی آمده است: از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی شده توسط دستگاههای اجرائی و صرفا پس از تایید اشخاص توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران و در سقف منابع بند(ب) تبصره(۱) این قانون اقدام نماید.


در جزء (۲) ارجاعی آمده است: از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به واگذاری سهام و سهم الشرکه متعلق به دولت و شرکتهای دولتی در بنگاه های مشمول واگذاری به اشخاص معرفی شده توسط دستگاه های اجرائی و صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی در سقف منابع ردیف درآمدی ۳۱۰۵۰۱ و ۳۱۰۵۰۲ اقدام نماید.


آیین‌نامه اجرائی این بند توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارتخانه های نفت، امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر وزارتخانه‌های ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.


تهران – ایرنا – ساز و کار تعیین نرخ حامل‌های انرژی برای خانوارهای کم مصرف، پُر مصرف مشخص شد.