رحیم ابوالحسنی در آمل: اگر آقایان کروبی و خاتمی نبودند جوانها همه از روحانیت بریده بودند

0 102
اختصاصی آمل امروز/دکتر رحیم ابوالحسنی استاد دانشگاه تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با حضور در ستاد مرکزی دکتر روحانی در آمل در بین جمع پرشور هواداران بیان داشت:

 فعالیت های سیاسی یک فرآیندی است که باید افت و خیزهایش را در طول زمان بررسی کرد. بعد سال ۸۸ هرگز فکرنمیکردیم سال ۹۲ شکل بگیرد یا شور و حال امروز ما برگردد.

قدرت بین انسان ها می گردد ، نباید مایوس و مغرور شد .

آمل یکی از شهرهای سیاسی مازندران است . شهر پر تحرک و مسئولیت پذیر که برای من یک احترام خاصی دارد.

چپ یا راست بودن مهم نیست مهم مسئولیت پذیری است . کسی که وارد فعالیت سیاسی می شود نشان می دهد هویت اجتماعی و سیاسی دارد .

ما در جامعه دو نوع انتخاب داریم : یکی اینکه می گوییم ما می خواهیم فلانی را انتخاب کنیم و آنهایی که اینطور پیروز می شوند بخاطر شخصیتشان در جامعه است . اما امروز می گویند ما باید چه چیزی را انتخاب کنیم یعنی برنامه ، ارزش و هنجار و هویت و گفتمانی را انتخاب می کنند

ما چهار نهاد داریم : اقتصاد ، سیاست ، فرهنگ ، نظام دهی که درنهایت سیاسی است که خط مشی بقیه را تعیین می کند

آنهایی که نمیخواهند در انتخابات شرکت کنند: قانون خداوند این است که اگر عده ای توسط عده ای دیگر دفع نشوند عبادتگاهها نابود می شوند ، اقتصاد از بین می رود .

ذات سیاست قدرت است ، ذات قدرت فساد است ! انسان طغیان می کند اگر احساس بی نیازی کند، زمانیکه مورد تملق قرار می گیرد.

ما از دهه ی ۷۰ با یک پدیده ی جدید روبرو شدیم ، با سیاست پوپولیسم که نه برای جامعه ی  روحانیت مبارز بود نه برای مجمع روحانیون مبارز ! پوپولیسم مربوط به جهان مدرن یا کشورهای در حال توسعه برای حرکت به سمت مدرنیسم.

خاصیتش نیز این است که از پشتوانه ی فرهنگی خاصی برخوردار نیست . نمونه ش را ما در دهه ی ۶۰ در قالب کشورهای جهان سوم داشتیم.

در نظامهای دموکراتیک ، احزاب و سندیکاها هستند که نظرات و مطالبات مردم را به نظام می رسانند . مردم مشارکت دارند در سیاست گذاری .

عدالت در قدرت ، ثروت و معرفت مهم است . در کشوری که تبعیض جنسیتی برای تحصیل می گذارند این دموکراسی نیست.

در این نظام امام فرمود : مسئولان خادم مردمند یعنی مسئولان حقوق میگیرند که برای ما کار کنند .

پوپولیسم سعی می کند پشتیبانی مردم جذب بکند با توسل به وعده های کلی مبهم ضد امپریالیستی .از رفع بیکاری و مشکل ازدواج و مسکن به طور کلی صحبت می کنند . احزاب را به رسمیت نمیشناسند . مزاجشان کوتاه مدت است ، در لحظه تصمیم میگیرند. احمدی نژاد هر لحظه یک تصمیم میگرفت. عدم تعهد در برابر ارزشهای بنیادین دارند . به اخلاق توجه نمیکنند ، احمدی نژاد به راحتی دروغ می گفت ، تهمت می زد .

پوپولیسم متاسفانه دامنگیر روحانیت شد . روحانیت ستون این کشور است . اگر آقایان کروبی و خاتمی نبودند جوانها همه از روحانیت بریده بودند.

اگر این رخ نمی داد ما مصیبتی داشتیم در کشور ! روحانیتی که تبلور ارزش و اخلاق و مهربانی بود الان این روحانیت به جایی رسیده است که شعار و گفتمان انتخاباتش شکم است!

تلاش بکنیم انتخابات را بالای ۷۰ درصد ببریم و ان شالله پیروزیم و مانع حضور مجدد پوپولیسم خواهیم شد

 

ونوشه عزیزی – آمل امروز

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.