دانستنی های ترافیکی : رعایت حق تقدم

0 65
آمل امروز/ دانستنی های ترافیکی : رعایت حق تقدم

حق تقدم چیست ؟
حق تقدم عبارت است از عبور وسیله نقلیه ای زودتر از وسایل نقلیه ی دیگر یا عابرین پیاده و بالعکس.منظور از بالعکس این است که همه ی مواقع عابر پیاده حق تقدم ندارد.مثل آزادراه ها،بزرگراه ها،وجود پل عابر پیاده و ...
بدین ترتیب ضرورت رعایت حق تقدم عبور،بدین معنی است که رانندگان ضمن هدایت وسیله ی نقلیه خود و یا هنگام شروع به حرکت ، بایستی طوری حرکت نمایند که موجب تغییر ناگهانی مسیر یا سرعت وسایل نقلیه نگردند.
برابر آمار موجود عدم رعایت حق تقدم عبور یکی از بیشترین علل تصادفات به وقوع پیوسته در درون شهرها می باشد.
رعایت حق تقدم عبور برای همه اجباری است ، مگر در مواردی که به موجب مقررات خاص یا علایم مخصوص راهنمایی خلاف این حکم اجازه داده شده باشد.
اما مدتی است که متوجه شدم متاسفانه اکثر رانندگان در مورد حق تقدم دور میدان اطلاعات کافی ندارند. لذا تصمیم گرفتم در حد توان در این خصوص اطلاع رسانی کنم. عدم آگاهی از حق تقدم باعث می شود که بعضا همشریان عزیز برای یکدیگر مشکل ایجاد کنند و حتی باعث تصادف شوند.
۱- به هنگام ورود به میدان حق تقدم با خودرویی است که داخل میدان در حرکت است. به عبارت ساده تر به هنگام ورود به میدان باید توقف کامل نمود تا خودرو داخل میدان عبور نموده و سپس وارد میدان شویم. متاسفانه هر روز بارها شاهد هستیم که خودرو های وارده به میدان با سرعت زیاد عرض میدان را قطع کرده و توقع دارند خودروهایی که حق تقدم دارند برای ایشان بایستند.
۲- برای خروج از میدان باید به منتهی الیه سمت راست آمده و با حفظ حق تقدم خودروهایی که می خواهند میدان را دور بزنند، از میدان خارج شویم. به عبارت ساده تر خودرویی که می خواهد دور میدان بگردد نسبت به خودرویی که می خواهد از میدان خارج شود حق تقدم دارد.
۳- اگر دو خودرو می خواهند همزمان دور میدان بگردند، حق تقدم با خودروی سمت چپی می باشد.

به امید روزی که رانندگیمان در حد شخصیتی که فکر می کنیم داریم، باشد.
الهی امین

ستواندوم مرتضی ابراهیمی.کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان مازندران

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.