دانستنیهای ترافیکی : فرهنگ صحیح رانندگی و احترام به قانون

0 87

آمل امروز/ دانستنی های ترافیکی : فرهنگ صحیح رانندگی و احترام به قانون

بخـش عمده‌ای از مشکلات ترافیکی ناشی از عــدم رعایت قوانین و مقــررات است. با احترام به قانون، ترافیک روان و مطلوبتری خواهیم داشت.
بر اساس آمارهای موجود و نقطه نظرات کارشناسان امر ترافیک ، عامل انسانی همچنان بالاترین نقش را در ضایعات ترافیکی به خود اختصاص می دهد و اگر به موازات پیشرفت در امر مهندسی ترافیک و دیگر تجهیزات ، به فرهنگسازی توجه نشود عملا نتیجه کار عبث و بیهوده خواهد بود.
زیرا این راننده و عابر است که در یک لحظه میتواند تصمیم بگیرد نه وسیله نقلیه و تابلو و علائم.بنابر این کاربران ترافیک بایستی منطقی و معقول تصمیم گیری نمایند و رعایت حقوق دیگران را همچون دیگر ارزش های مورد قبول جامعه پذیرا باشند و به آن عمل نمایند.
رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی به عنوان ضامن امنیت آمد و شد در کشور بوده که متاسفانه عدم رعایت این قوانین موجب شده تردد در جاده های برون شهری و معابر درون شهری به شدت آسیب پذیر شود و آمار فراینده تخلفات ، حاکی از رعایت نشدن انضباط در رانندگی است .
ترافیک معضلی ست که وقت و زمان مردم را درگیر کرده و اگر مهار نشود تهدیدی جدی برای جان و سلامتی مردن به شمار می رود.
ترافیک بر سه محور انسان،راه و وسیله نقلیه متمرکز است و از آنجا که سازندگان وسایل نقلیه و راه و هم چنین بهره برداران از آنها انسان است ، پس میتوان گفت ترافیک یک بحث انسانی است .
رفتارهای رانندگی ریشه در آموزه های افراد دارد.لذا اگر غلط آموخته شود ، فراگیری مجدد آن و اجرای رانندگی صحیح کمی مشکل به نظر می رسد.اما واقعیت این است که رانندگی خوب یک هنر است و باید تلفیقی از تجربه و علم باشد.تجربه را رانندگان می توانند به تدریج کسب کنند و علم آن نیز توسط قانون گذار تدوین و ارائه شده است.کسب تجربه و فن رانندگی صحیح به تنهایی ضامن انضباط در رانندگی نخواهد بود بلکه مولفه هایی خارج از این دو مقوله نیز در رانندگی منضبط دخیل هستند که از جمله آن می توان به فناوری پیشرفته وسایل نقلیه و فناوری جاده ای و ... اشاره کرد که در حوزه فنی قابل بررسی است.
بنابراین برای کنترل و بهبود ترافیک و ارتقاء انضباط شد آمدی ، باید رویکرد آموزشی و فرهنگی داشته باشیم.

ستواندوم مرتضی ابراهیمی.کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان مازندران

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.