دانستنیهای ترافیکی : روش های استعلام خلافی وسائط نقلیه

0 94

آمل امروز:دانستنی های ترافیکی : روش های استعلام خلافی وسائط نقلیه

امروزه تسهیلات متعدد و مختلفی برای دریافت خلافی خودرو از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی پیش بینی شده است که برای آگاهسازی شهروندان به آنها اشاره می نمایم.

۱٫دریافت خلافی از طریق پیامک :
پشت کارت خودرو یک کد ۱۷ رقمی به شکل عمودی حک شده است. (کد VIN). این کد با IR شروع میشود.
اکنون میبایست این کد را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ از طریق SMS پیامک ارسال کنیم.
پس از چند لحظه مقدار جریمه و تعداد دفعات آن برای ما ارسال می‌شود.
دقت داشته باشید که در هنگام تایپ کد ۱۷ رقمی فاصله لازم نیست. در تشخیص اعداد و حروف به خصوص ۱ و i دقت کنیم . چون گاهی به جای حروف عدد و یا به جای عدد حروف تایپ می کنیم و این باعث عدم پاسخ می شود.
این شماره را می توانیم در سند و یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه نیز مشاهده کنیم.
لازم به ذکر است در زمان استفاده از این روش ، چنانچه متقاضیان قصد دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت دارند ، کافیست در انتهای کد ۱۷ رقمی علامت * را بدون فاصله درج نمایند.

۲٫دریافت خلافی از طریق مراجعه به پلیس+۱۰ :
در این روش مالکین وسائل نقلیه با در دست داشتن کارت خودرو و مراجعه به پلیس +۱۰ صورت وضعیت تخلفات رانندگی خود را دریافت نموده و از آخرین وضعیت و رفتار رانندگی خود آگاه می گردند.

۳٫دریافت خلافی از طریق درگاه اینترنتی:
برای این روش نیز پلیس راهور ناجا اقدام به راه اندازی سایت اینترنتی به نشانی www.rahvar120.ir نموده که مالکین وسائل نقلیه می توانند با مراجعه به این سایت ( قسمت خدمات ) نسبت به دریافت صورت وضعیت تخلفات رانندگی خود و پرداخت آن اقدام نمایند.
همچنین تسهیلات پرداخت موردی جرایم رانندگی در این سامانه مهیاست و شهروندان میتوانند به صورت یکجا و یا موردی نسبت به پرداخت جرایم رانندگی اقدام کنند.
لازم به ذکر است برابر ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی متخلف موظف است ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع او می رسد ، جریمه را پرداخت و رسید دریافت نماید.
خاطر نشان می گردد مطابق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی ، دیر کرد ناشی از عدم پرداخت جرائم رانندگی تا پایان سال ۹۵ ، مورد بخشودگی قرار گرفته و مالکان خودروهای دارای جرایم معوق تا پایان آذر ماه ۹۶ مهلت دارند بجای پرداخت ۲برابری ، اصل مبلغ را بپردازند .

ستواندوم مرتضی ابراهیمی.کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور استان مازندران

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.