دائره المعارف باستان شناسی مرکزی مازندران تدوین می شود

0 215

آمل امروز / باستان شناس و پژوهشگر آملی گفت: دایرالمعارف باستان شناسی مرکزی مازندران تدوین می شود.

میثم فلاح  اظهار کرد: با توجه به فعالیت های باستان شناسی، پژوهش های میدانی و کتابخانه ای که در طول ۱۰ سال گذشته در حوزه آثار تاریخی و باستانی مازندران انجام گرفت نتیجه آن چاپ بیش از ۴۰ مقاله در مجله‌های داخلی و خارجی بود.

وی تصریح کرد: تصمیم بر آن شد تا تمامی این مقالات را به صورت مجموعه کتاب یا دایره المعارف به طور کامل علمی و مستند از آثار تاریخی شناسایی شده حوزه مرکزی مازندران چاپ شود.

این باستان شناس و پژوهشگر آملی خاطرنشان کرد: جغرافیای مرکزی مازندران بر اساس بررسی‌های قراردادی شخصی، شامل شهرستان های آمل، محمودآباد، فریدونکنار و بابلسر است.

فلاح افزود: در این بررسی‌ها آثار تاریخی همچون تپه و محوطه های باستانی و تاریخی مرتبط به عصر مفرغ، آهن، تاریخی و اسلامی، بقاع متبرکه و امام زاده ها، سقانفار، مساجد و تکایا، جاده های تاریخی، نقش برجسته و نقوش صخره ای، خانه های مسکونی، حمام و قلاع کوهستانی شناسایی شده که در این مجموعه کتاب به آنها پرداخته می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در فصل نخست هر شهر، تاریخ مستندی بر پایه دستآوردهای باستان شناسانه درباره تاریخ شکل گیری و پیدایش هر شهر ارائه می‌شود.

این باستان شناس و پژوهشگر آملی گفت: این دایرالمعارف باستان شناسی مرکزی مازندران به عنوان مستندترین کتاب آثار تاریخی این حوزه است که تمامی آثار با ارائه پلان و جزئیات دقیق برداشت شده هنری، تزئیناتی و غیره ارائه می‌شود.

فلاح یادآور شد: ۱۲۶ سال پژوهش های باستان شناسی مازندران از زمان قاجار تا امروز شامل ارائه کلیاتی جامع و کامل از روند پژوهش های باستان شناسی کل مازندران است.

وی خاطرنشان کرد: تدوین اولیه این دایرالمعارف به اتمام رسید و در دست تصحیح و ویراستاری است تا در پاییز امسال به چاپ برسد.

ایسنا

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.