حمله به آزادی بیان ترور خبرنگار مشهور پرونده های جنایی


تهران-ایرنا- پیتر آر دفریز، خبرنگار معروف هلندی که اخبار مربوط به گروه‌های تبهکاری را پوشش می‌داد عصر روز سه شنبه در آمستردام ترور شد.


به گزارش ایرنا به نقل از یورونیوز، او هنگام ترک یک استودیوی تلویزیونی که به عنوان مهمان در آنجا حضور داشت، مورد اصابت حداقل پنج گلوله قرار گرفت و به شدت زخمی شد. به گفته شاهدان، آقای دفریز از ناحیه سر نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.


در پی این حادثه، پلیس هلند از بازداشت سه مظنون از جمله فرد تیرانداز خبر داد اما جزئیات بیشتری در مورد افراد بازداشت شده و انگیزه‌های احتمالی این سوء قصد ارائه نکرد.


به گفته شهردار آمستردام، آقای دفریز ۶۴ ساله در حال حاضر برای «زنده ماندن» می‌جنگد. آقای دفریز که به دلیل نقشش در پیگیری پرونده های جنایی در هلند شناخته شده است، پیشتر تهدیداتی دریافت کرده بود.


آقای دفریز اخیراً به پرونده جنایی گروهی رسیدگی می‌کرد که رهبرش رضوان الطاغی است. رضوان الطاقی که از او به عنوان «تبهکاری خطرناک» در هلند یاد می‌شود در سال ۲۰۱۹ در دبی بازداشت و تحویل هلند شد.


مارک روته، نخست وزیر هلند با بیان اینکه سوء قصد به آقای دفریز «تکان دهنده و غیرقابل تصور» است، گفت که حمله به یک «روزنامه نگار شجاع»، حمله به آزادی مطبوعات است.


فردیناند گراپرهاوس، وزیر دادگستری هلند نیز گفت که روز ترور آقای دفریز یک روز سیاه نه تنها برای افراد نزدیک به او بلکه برای آزادی مطبوعات است.


او در ادامه گفت که دولت هلند خواهان آزادی عمل روزنامه نگاران برای انجام هر تحقیقی در این کشور هستند اما به گفته او این روند با ترور آقای دفریز تضعیف شده است.


نماینده کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که در آمریکا مستقر است هم گفت که روزنامه نگاران در اتحادیه اروپا باید بتوانند درباره جرم و فساد، بدون نگرانی از امنیت شان تحقیق کنند.