بایدن پوتین متجاوز است روسیه را تحریم می کنیم


نیویورک- ایرنا- جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه ارتش روسیه یک حمله بی رحمانه را علیه مردم اوکراین آغاز کرده است، این حمله را بدون دلیل، غیر ضروری و از پیش برنامه ریزی شده و ولادیمیر پوتین را متجاوز خواند و اعلام کرد که تحریم های جدیدی علیه مسکو اعمال می شود.


رئیس جمهوری آمریکا بعدازظهر پنجشنبه به وقت محلی در سخنانی از کاخ سفید افزود پوتین ماه ها است برای این حمله برنامه ریزی کرده است و ما نیز در این مدت به آن اشاره کرده بودیم. وی بیش از ۱۷۵ هزار نیروی نظامی، تجهیزات و غیره  را به داخل اوکراین منتقل کرده است. ذخایر خون مستقر کرده و بیمارستان های میدانی ساخته است که کاملا قصد و نیت او را نشان می دهند.


بایدن اظهار داشت که رئیس جمهوری روسیه همه تلاش های صادقانه آمریکا و متحدان  برای رسیدگی به نگرانی های مشترک امنیتی را رد کرده است.


وی اضافه کرد برای هفته ها ما هشدار می دادیم که این حمله اتفاق می افتد و اکنون همانطور که پیش بینی کرده بودیم به صورت گسترده درحال رخ دادن است. در هفته گذشته ما شاهد افزایش گلوله باران در دونباس بودیم که تحت کنترل نیروهای جدایی طلب مورد حمایت روسیه است. روسیه علیه دولت اوکراین حملات سایبری انجام داده است. ما شاهد ادعاهای بی اساسی بودیم که اوکراین به دنبال آغاز جنگ علیه روسیه است.


رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد در تلاش برای ایجاد به اصطلاح دو جمهوری در سرزمین مستقل اوکراین، ما شاهد نقض قوانین بین المللی بودیم . هنگامی که شورای امنیت سازمان ملل برای حمایت از حاکمیت اوکراین تشکیل جلسه داده بود، پوتین جنگ خود را اعلام کرد. پس از آن پرتاب موشک، پرواز جنگنده ها، حرکت تانک ها به سمت شهرهای تاریخی اوکراین آغاز شد.


بایدن اظهار داشت ما اطلاعات در مورد اقدامات پوتین را با جهان به اشتراک گذاشتیم. پوتین متجاوز است وی این جنگ را انتخاب کرد و اکنون او و کشورش متحمل عواقب این اقدام خواهند شد. امروز من با تحریم های قوی اضافی موافقت می کنم و محدودیت های جدید در مورد صادرات به روسیه را معرفی می کنم.


رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد این اقدامات هزینه شدید بر اقتصاد روسیه به صورت فوری و در درازمدت تحمیل خواهد کرد. ما عمدا این تحریم ها را طراحی کرده ایم تا تاثیر دراز مدت حداکثری بر روسیه داشته باشد و تاثیر کمی بر آمریکا و متحدان آن داشته باشد.


بایدن تاکید کرد واشنگتن این تمهیدات را تنها انجام نمی دهد. ما چندین ماه است درحال تشکیل یک ائتلاف جهانی هستیم که بیش از نیمی از اقتصاد جهانی را تشکیل می دهند.


رئیس جمهوری آمریکا افزود  کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس، کانادا، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند پاسخ مشترک ما به روسیه را تقویت می کنند. امروز با رهبران گروه ۷ صحبت کردم و در هماهنگی و موافقت کامل هستیم. ما توانایی روسیه در انجام معاملات با استفاده از ارزهای دلار، یورو، پوند و ین را محدود می کنیم.


بایدن تصریح کرد ما توانایی روسیه برای تامین مالی و توسعه ارتش را محدود خواهیم کرد. ما توانایی آنها برای رقابت در اقتصاد پیشرفته در قرن ۲۱ را محدود می کنیم. ما هم اکنون شاهد تاثیر اقداماتمان بر ارز ملی روبل روسیه هستیم که اوایل امروز کمترین ارزش خود را در تاریخ تجربه کرد.


جزئیات تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به روایت بایدن
رئیس جمهوری آمریکا گفت ارزش سهام در بازارهای بورس روسیه سقوط کرد. ما امروز بانک های روسیه  راکه مجموعا ارزش دارایی های آنها به یک تریلیون دلار می رسد، تحریم می کنیم.


بایدن افزود ما دسترسی یکی از بزرگ ترین بانکهای روسیه به سیستم مالی آمریکا را مسدود کردیم. این بانک به تنهایی یک سوم از دارایی های بانکی روسیه را در اختیار دارد.


رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد امروز ما ۴ بانک بزرگ دیگر روسیه را تحریم می کنیم. این اقدام به این معنی است که هرگونه دارایی این بانک ها در آمریکا مسدود می شوند. این اقدامات شامل بانک وی تی بی یا دومین بانک بزرگ در روسیه می شود. ارزش دارایی های این بانک ۲۵۰ میلیارد دلار است.


بایدن اضافه کرد که  همانطور وعده داده بودیم ما حلقه داخلی و شخصیت های نزدیک به پوتین و اعضای خانواده آنها را تحریم خواهیم کرد. اینها افرادی هستند که شخصا از سیاست های کرملین نفع می برند و باید در سختی های کرملین شریک باشند. ما در روزهای آینده این اقدامات را علیه این میلیاردرهای فاسد ادامه خواهیم داد.


وی خاطر نشان کرد روز سه شنبه ما از تلاش روسیه برای دریافت سرمایه از آمریکایی ها یا اروپایی ها جلوگیری کردیم. اکنون قصد داریم این تمهیدات را علیه بزرگ ترین شرکت های دولتی روسیه اعمال کنیم. ارزش دارایی های این شرکتها بیش از ۱.۴ تریلیون دلار است. بخشی از این اقدامات و تاثیر آنها در طول زمان انجام خواهند شد. تخمین می زنیم که در نتیجه اقدامات ما و متحدان ما، بیش از نیمی از واردات تکنولوژی روسیه متوقف شود.


رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت علاوه بر اقدامات اقتصادی، ما همچنین برای دفاع از متحدان خود اقدام می کنیم. فردا ناتو با حضور ۳۰ کشور متحد یک جلسه تشکیل می دهد تا بر اتحاد خود تاکید و گام های بعدی برای تقویت تمام جنبه های اتحاد ناتو را بررسی کند.


بایدن با بیان اینکه ما در یک سال گذشته بیش از ۶۵۰ میلیون دلار کمک دفاعی به اوکراین ارائه کرده ایم، تاکید کرد نیروهای ما در اوکراین با نیروهای روسیه درگیر نخواهند شد. نیروهای ما برای جنگ در اوکراین به اروپا نمی روند بلکه آنها به دنبال تضمین دادن به متحدان ناتو در شرق اروپا هستند.


رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد آمریکا با تمام قدرت از هر وجب قلمرو ناتو دفاع خواهد کرد. خبر خوب این است که ناتو بیش از هر زمانی متحد است. بدون شک آمریکا و تمام متحدان ناتو به تعهدات بند ۵ خود عمل خواهند کرد. این بند می گوید حمله به یک عضو حمله به تمام اعضا است.


وی همچنین اظهار داشت اکنون با اعزام نیروهای بیشتر به آلمان به عنوان بخشی از پاسخ ناتو موافقت می کنم، این نیروها چند هفته پیش توسط وزارت دفاع به حالت آماده باش درآمده بودند.


بایدن در ادامه سخنانش گفت پوتین به همه اصولی که حافظ  صلح جهانی هستند حمله کرده است.  اکنون تمام جهان به وضوح نیت پوتین و متحدان کرملین او را می بینند. نیت او همیشه تهاجم بوده است.
وی پس از اظهارات خود در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر انتظار از چین برای منزوی ساختن روسیه گفت که اکنون برای اظهارنظر در این مورد آماده نیستم.


رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که واشنگتن آماده است به حملات سایبری روسیه پاسخ دهد.


بایدن پیش از این، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: امروز صبح(به وقت واشنگتن) با همتایانم در گروه ۷ دیدار کردم تا در مورد حمله غیرموجه رئیس جمهور پوتین به اوکراین رایزنی کنیم. توافق کردیم که بسته ای از تحریم های ویرانگر و دیگر تدابیر اقتصادی را برای پاسخگو ساختن روسیه در پیش گیریم. ما در کنار مردم شجاع اوکراین می ایستیم.


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


پوتین بامداد پنجشنبه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اقدام پوتین با انتشار بیانیه ای گفت: جهان روسیه را مسئول خواهد دانست. پوتین یک جنگ از پیش برنامه ریزی شده را انتخاب کرده است که تلفات فاجعه بار  و رنج انسانی را به همراه خواهد داشت.


وی تصریح کرد: روسیه به تنهایی مسئول مرگ و ویرانی این حمله است و آمریکا و متحدان و شرکای آن به شیوه‌ای متحد و قاطع پاسخ خواهند داد. جهان روسیه را مسئول خواهد دانست.