اعطای وام ساخت و خرید مسکن به هنرمندان صنایع دستیP>به‌گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، در این مراسم، تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات خرید یا ساخت مسکن برای ۲ هزار نفر از هنرمندان، استادکاران و فعالان حوزه صنایع‌دستی به امضای سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی این وزارتخانه و محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن، رسید.


**اعطای تسهیلات مسکن، تکریم از هنرمندان صنایع‌دستی


پویا محمودیان در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: در راستای تکریم هنرمندان، پیشکسوتان، صنعتگران و استادکاران صنایع‌دستی و برای فراهم کردن فرصت‌هایی برای خرید و ساخت مسکن این تفاهم‌نامه امضا شده است. بر اساس این تفاهم‌نامه ۲ هزار فقره تسهیلات برای تمام هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی در ۳۱ استان کشور در نظر گرفته شده است.


او افزود: هنرمندان متقاضی از سوی ادارات کل استانی به بانک مسکن معرفی خواهند شد و امیدواریم تاثیر بسزایی برای این عزیزان که همواره یکی از دغدغه‌های آنان تامین مسکن با قیمت مناسب بوده، داشته باشد. همچنین امیدوارم در سال بعدی نیز بتوانیم این موضوعات را پیگیری کنیم.


**تنظیم تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات مسکن در مدت یک هفته


سعید اوحدی  نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه در سخنانی گفت: در جلسه‌ای که با مدیرعامل بانک مسکن داشتیم موضوع مصوبه مجلس درباره حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی مطرح شد و مدیرعامل بانک مسکن این موضوع را مورد توجه قرار داد و ظرف مدت یک هفته این تفاهم نامه امضا شد.


او اضافه کرد: اگرچه بانک‌های کشور در ماه‌های پایانی سال محدودیت تسهیلات دارند اما با موافقت مدیرعامل بانک مسکن این تفاهم‌نامه امضا شد و ۲ هزار نفر از فعالان صنایع‌دستی از تسهیلات ساخت و خرید مسکن بهره‌مند خواهند شد.


اوحدی ادامه داد: برش استانی این تفاهم‌نامه نیز آماده شد و در کارگروهی که تشکیل خواهد شد سعی می‌کنیم هنرمندان صنایع‌دستی از حداکثر این ظرفیت بهره‌مند شوند. ابلاغ بانک مرکزی ۶۰۰ میلیون ریال بود اما با تدبیر بانک مسکن و با استفاده از اوراق، هنرمندان صنایع‌دستی می‌توانند تا سقف ۲ میلیارد ریال به صورت فردی و در صورتی که زوج باشند، ۴ میلیارد ریال تسهیلات دریافت خواهند کرد.


او ادامه داد: «۵۲۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی در سامانه این وزارتخانه ثبت شدند که ۷۰ درصد آن‌ها بانوان هستند و این تفاهم‌نامه یک گام عملی برای حمایت از بانوان و هنرمندان صنایع‌دستی است.»


محمود شایان مدیرعامل بانک عامل نیز در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: امروز خوشحالیم که توانستیم این تفاهم‌نامه را امضا کنیم و در خدمت مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی باشیم.


او فزود: با تلفیق موضوع اعطای تسهیلات به اوراق توانسته‌ایم خوشبختانه مبلغ این تسهیلات را افزایش دهیم تا شرایط بهتری برای خرید یا ساخت مسکن برای هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی فراهم شود.


**مهمترین مفاد تفاهم‌نامه


بر اساس این تفاهم‌نامه هنرمندان صنایع‌دستی واجد شرایط در ۳۱ استان کشور به بانک عامل معرفی می‌شوند که سقف تسهیلات بر اساس ابلاغ بانک مرکزی برای تهران ۶۰۰ میلیون ریال، برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۵۰۰ میلیون ریال و برای سایر شهرها ۴۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت ۱۰ ساله و نرخ سود ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است.


بر اساس آنچه در این تفاهم‌نامه آمده است، سقف اعطای تسهیلات خرید و جعاله مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم قابل افزیش است و واجدان شرایط در در تهران با خرید اوراق تسه به صورت انفرادی ۲ میلیارد ریال و زوجین ۴ میلیارد ریال می توانند تسهیلات دریافت کنند.


همچنین در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، این تسهیلات با خرید اوراق به صورت انفرادی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال، برای زوجین سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، در سایر شهرها به صورت انفرادی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و برای زوجین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.


بر اساس آنچه در این تفاهم‌نامه آمده است، نرخ سود تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ۱۷.۵ درصد با مدت باز پرداخت ۱۲ ساله و نرخ سود تسهیلات جعاله از محل اوراق گواهی حق تقدم ۱۷.۵ درصد با مدت باز پرداخت ۵ ساله در نظر گرفته شده است.


 مدت اجرای تفاهم‌نامه برای اعطای تسهیلات مذکور از تاریخ انعقاد تا پایان سال ۱۴۰۰ است که با توافق طرف ها امکان اعطای تسهیلات در سال ۱۴۰۱ نیز وجود دارد.