آژانس اتمی در مورد ایمنی نیروگاه چرنوبیل اظهار نگرانی کرد


تهران- ایرنا- آژانس بین المللی انرژی اتمی یکشنبه شب به‌رغم تعمیرات انجام شده، در مورد ایمنی نیروگاه برق چرنوبیل اظهار نگرانی کرد.


به گزارش ایرنا از شبکه الجزیره، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این یک پیشرفت مثبت است، زیرا نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل چند روزی است که باید به دیزل ژنراتورهای اضطراری تکیه کند با این حال من به شدت نگران ایمنی و امنیت در چرنوبیل و دیگر تاسیسات هسته‌ای اوکراین هستم.


به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیروگاه برق چرنوبیل هم اکنون بر روی ژنراتورهای دیزلی پشتیبان کار می‌کند و صبح روز دوشنبه دوباره به شبکه برق اوکراین وصل خواهد شد.


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از تصرف بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در اوکراین به دست روسیه، اعلام کرد که مسکو و کی‌یف آماده همکاری با آژانس برای تضمین امنیت هسته‌ای هستند.


اوکراین چهارشنبه گذشته اعلام کرد برق نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل قطع شده، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت هیچ تأثیر حیاتی بر روی ایمنی نیروگاه نداشته است.


نیروهای روسیه روز ۴ مارس (۱۳ اسفند) نیروگاه زاپوریژیا را گلوله‌باران کرده و به تصرف خود در آوردند. این مساله موجب وقوع آتش سوزی در داخل نیروگاه شد که زنگ خطر یک فاجعه هسته‌ای احتمالی در اروپا را به صدا در آورد.


پیش از این نیز در روزی که روسیه به اوکراین حمله کرد، نیروهایش نیروگاه از کار افتاده چرنوبیل که محل فاجعه سال ۱۹۸۶ بود را تصرف کردند. حادثه رخ داده در این نیروگاه هسته‌ای موجب کشته شدن صدها نفر و انتشار آلودگی رادیواکتیو در مناطق مجاور شد.


بیش از ۲ هزار پرسنل برای جلوگیری از یک فاجعه هسته‌ای دیگر، هنوز در این نیروگاه کار می‌کنند.


اوکراین دارای چهار نیروگاه هسته‌ای فعال است که حدود نیمی از برق این کشور را تامین می‌کند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40