آزمون سخت شورا؛ انتخاب گزینه ی صحیح برای شهرداری

0 389

 

 

امیرسلیمانی گزینه اصلح شهرداری آمل

به گزارش پایگاه خبری آمل امروز _ سینا هدایت، پنجمین شورای اسلامی شهر آمل با تمام حاشیه‌هایی که داشت آغاز به کار کرد و فصل جدیدی از مدیریت شهری با تفکرات جدید و رویکردهای نو فرا رسید. در این میان،« انتخاب شهردار» به عنوان اصلی‌ترین و محوری ترین وظیفه شورای پنجم، منتخبان مردم را در معرض آزمونی بزرگ قرار داده است.

 

مهمترین وظیفه شورای شهر، انتخاب شهردار است. چه بسا یک شورای ضعیف با انتخاب یک شهردار قوی می تواند رضایت عموم را جلب کند و گاهی هم بر عکس؛ یک شورای قوی با انتخابی ضعیف حداقل چهار سال توسعه شهر را می تواند به تعویق بیندازد.
این در حالی است که بر اساس قانون با شروع فعالیت رسمی شوراها و پس از انجام مراسم تحلیف و تعیین هیات رئیسه شورا رقم می‌خورد و بلافاصله این نهاد باید در خصوص شهردار به نتیجه برسد.
به این ترتیب اگر شورا تصمیم بر ابقاء شهردار منتخب شورای گذشته را داشته باشد که مسیر هموارتر خواهد بود، اما چنانچه نظر بر انجام تغییرات باشد، لازم است یکی از کارکنان شهرداری به‌ عنوان سرپرست انتخاب گردد.

در روزهای اخیر اسامی افراد مختلفی برای شهردار شدن آمل مطرح می شود اما آن طور که از شواهد و قرائن به دست می آید احتمال اینکه از بین احمد امیرسلیمانی که ۷ سال سکان دار شهرداری آمل بود و حبیب الله رمضان زاده و حسین علیزاده که تجربه ناموفق شهرداری را در کارنامه خود دارند شهردار بعدی این شهر انتخاب شود بسیار زیاد است.
نگارنده بر این عقیده است که احتمالا به چند دلیل زیر، احمد امیر سلیمانی، بهترین گزینه برای شهرداری آمل خواهد بود:

احمد امیرسلیمانی شهرداری را به خوبی می‌شناسد

سابقه حضور در هفت سال نه چندان آسان به عنوان شهردار آمل، با کارنامه‌ای قابل قبول باعث شده که امیرسلیمانی بر خلاف تمامی گزینه‌های دیگر، به جزئیات تمام مجموعه شهرداری آمل اشراف داشته باشد. به واسطه همین تجربه، اگر در همین لحظه امیرسلیمانی بر صندلی شهرداری آمل دوباره تکیه بزند، به خوبی می‌داند که باید چکار کند و لذا فرصتی برای آشنا شدن به مسائل و کسب شناخت کافی از دست نخواهد داد. او به تنگناها، مشکلات و نقاط قوت بدنه شهرداری به خوبی تسلط دارد.

امیرسلیمانی سخت‌کوش و باهوش است

دو خصیصه سخت‌کوشی و باهوشی بندرت در کسی جمع می‌شود؛ اما به گواه دوست و دشمن، او بسیار باهوش است و همیشه بیش از سایرین کار می‌کند. همین امر باعث می‌شود که بتواند از نیروهای همکار به نحو احسن استفاده کند. به یاد بیاوریم در حالی که پروژه های عمرانی در این شهر سالها طول می‌کشد، او بلوار های مختلف این شهر را با آن همه حاشیه و مشکلات اقتصادی در کمترین زمان به بهره‌برداری رساند.حضور چنین مدیری در این روزگار برای شهر یک نعمت و البته برای کارمندان تنبل فاجعه است!

امیرسلیمانی مردی برای تمامی فصول

در این میان احمد امیرسلیمانی را می توان کسی دانست که دارای وجوه مختلف توانمندی است و این سخن براساس واقعیاتی به اثبات رسیده است. حضور وی در هر جایگاهی باعث تحول و توسعه آن مجموعه شده است. حضور وی در هفت سال گذشته توانست تحولات عظیمی در عرض چندسال برجای گذارد.

تخصص امیرسلیمانی در تمامی عرصه های کلان

اما مدیریت امیرسلیمانی تنها مختص بحث های عمرانی و زیرساختی نیست. در بخش های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی ورزشی، مدیریت وی به اثبات رسیده است. حضور چند ساله وی در شهرداری آمل نه تنها به اذعان کارشناسان بلکه براساس اظهارات شهروندان آمل یک دوره موفق و کاملا محسوس در زمینه پیشرفت و توسعه این شهر بود.

امیرسلیمانی معامله نمی‌کند

به دفعات شنیده شده در تمامی روزهایی که امیرسلیمانی چه در دوره شورای سوم و چه در دوره شورای چهارم با اعضای شورای شهر و متنفذین شهر مذاکره می‌کرد، به کسی امتیاز یا وعده خاصی نداده است. به گواهی همگان، امیرسلیمانی از قدرت شگرفی در مذاکره برخوردار است و منافع متقابل را می‌شناسد اما حاضر نیست برای رسیدن به مقصود هر امتیازی بدهد. او همیشه معتقد است اگر قرار باشد کسی برای رسیدن به شهرداری امتیاز بدهد، تا آخر مجبور خواهد بود همین راه را ادامه بدهد و دیگر شهردار خوبی نخواهد شد.

انتصابات وی در دوره قبلی و احتمالا در دوره جدید نشان می‌دهد که امتیازی در کار نیست. البته شاید همین امر هم از سویی پاشنه آشیل امیرسلیمانی قلمداد شود و برخی که نتوانند از او امتیاز ویژه ای دریافت کنند،از همان ابتدا تخریب او را در دستور کار قرار دهند. اما چه نیک گفته اند خردمندان که جاهلان هرچه در تخریب دانایان بکوشند بی‌آنکه بدانند زمین زیر پای خود را سست می کنندو بر محبت مردمان بر آن شخص می افزایند.


سخن پایانی اینکه مردم شهر به اعضایی که اکنون انتخاب شده اند، ایمان داشتند و آنها را برگزیدند و اکنون تمام آملی ‌ها منتظرند تا ببینند منتخبان شان به نمایندگی از آنها، چه کسی را برای اداره امور شهر انتخاب می کند و بالطبع انتظار دارند منتخبانشان دست به انتخابی عقلانی، آینده نگر و به دور از هیاهوی سیاسی و لابی گری‌های گروهی و جناحی بزنند.
هرچه بکارید همان را درو می کنید. ضعیف یا قوی بودن شهردار را به حساب شما می‌گذارند چرا که "شهردار خوب" آیینهء تمام نمای "شورای خوب" است.

 

 بخشی از عملکرد احمد امیرسلیمانی طی ۷ سال سکانداری شهرداری آمل را در ادامه ببینید و بخوانید:

شما همچنین ممکن است مانند بیشتر از نویسنده

ترک یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.